بررسی محتویات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی، امروز در پاریس آغاز شد که برای روشن شدن وقایع اهمیت زیاد دارد

بحث  و بررسی یافته های بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی که توسط موشک های سپاه پاسداران سرنگون شد، با حضور نمایندگان ایران، اوکراین، کانادا و چند کشور دیگر که مسافرانشان قربانی شده اند، امروز (سه شنبه) در پاریس آغاز گردید.

بازخوانی جعبه سیاه روز گذشته،به پایان رسید. این جعبه  حاوی مکالمات صوتی بین خلبان و برج مراقبت و خلبان با مسافران می باشد، که می تواند جزئیات مهمی را در رابطه با چگونگی حادثه آشکار کند

دفتر تحقیقات و آنالیز امنیت ترابری غیر نظامی فرانسه، “بی‌ای‌ای” اعلام کرد: «ماموران بررسی جعبه‌های سیاه هواپیمای جت اوکراینی که توسط پدافند سپاه پاسداران به آن سقوط کرد، داده‌های صوتی کابین خلبان این هواپیما را بازیابی کرده و این اطلاعات می تواند در روشن کردن جزئیات مربوط به این حادثه مرگبار بسیار مفید باشد.

نماینده دولت کانادا گفت که ادعاهای حکومت ایران در مورد چگونه به وقوع پیوستن این فاجعه بسیار سطحی بوده و بررسی محتویات دو جعبه سیاه هواپیما می تواند برای روشن شدن جزئیات بسیار موثر باشد.

حکومت ایران طی ماه های متمادی از سپردن جعبه سیاه به دولت اوکراین و یا کشور فرانسه به بهانه های مختلف خودداری می کرد و بالاخره پس از آن که کشورها تهدید کردند که قضیه را به مراجع بین المللی خواهند کشاند، جعبه سیاه را ارائه کردند. فرانسه یکی از کشورهای معدودی است که می تواند محتویات جعبه سیاه را بازیابی کند.

جعبه سیاه دوم، شامل اطلاعات فنی در مورد عملکرد موتورهای هواپیما، میزان سرعت و ارتفاع پرواز و جزئیات فنی دیگر می باشد که آن هم ممکن است به روشن شدن قضایا موثر باشد.

هنوز درباره محتویات مکالماتی که از روی جعبه سیاه پیاده شده، اطلاعاتی فاش نشده است.

دولت اوکراین و کشورهای دیگر می گویند  توضیحاتی که رژیم ایران داده بسیار سطحی بوده و حقایق زیادی  را پنهان کرده است

کار بازیابی  داده‌های جعبه‌های سیاه پس از ملاقات مقدماتی با گروهی از نمایندگان ایران در پاریس آغاز شد و عملیات بازخوانی توسط یک تیم بیست نفره انجام می‌شود.

این نهاد فرانسوی احتمال داده که کار بازیابی اطلاعات جعبه سیاه تا پنج‌شنبه ادامه یابد.

هواپیمای اوکراینی بامداد چهارشنبه ۸ ژانویه (۱۸ دی ۱۳۹۸) بر اثر اصابت دو موشک که پدافند سپاه پاسداران ایران مستقر در محمودآباد شهریار شلیک کرده بود، در شاهدشهر تهران سقوط کرد و همه ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز اکراینی  با انتشار بیانیه ای در ارتباط با بازخوانی جعبه سیاه در فرانسه، خواستار انجام تحقیقات بی‌طرفانه و جامع درباره جنایت سرنگونی این هواپیما شده است.

در این بیانیه امده است که خانواده قربانیان این هواپیما خواستار حضور یک نماینده از طرف خویش در جریان بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه شده‌اند ولی با این درخواست موافقت نشده است.