برزیل که در گذشته با حکومت ایران همکاری داشت، اکنون پذیرای نخست وزیر اسرائیل است

رئیس جمهوری جدید برزیل همراه با نخست وزیر اسرائیل در نیایشگاه یهودیان در نیایش روز شنبه مقدس

دیدار تاریخی نخست وزیر اسرائیل از برزیل، رهبران دو کشور با یکدیگر ملاقات کردند و در پایان آن به خبرنگاران گفتند که برزیل و اسرائیل مصمم هستند گام های بسیار بلندی در گسترش همکاری بردارند.

شماری از دولت های پیشین برزیل، با اسرائیل خصومت می ورزیدند و مناسبات بین طرفین تا حدودی به سردی گرائیده بود. ولی به دنبال انتخابات اخیر در آن کشور، فردی به مقام ریاست جمهوری رسیده که علنا از دوستی با اسرائیل سخن می گوید و خواستار گسترش هر چه بیشتر روابط فیمابین است.

پرزیدنت ژائیر بولسونارو که در این انتخابات پیروز شد، گرایش های آشکار راست گرایانه دارد و این در حالی است که شماری از رهبران پیشین برزیل، خود را متعلق به اردوگاه چپ معرفی می کردند و اقتصاد کشورشان را دچار مصیبت ساختند.

پرزیدنت بولسونارو، در جریان رقابت انتخاباتی وعده داده بود که اگر پیروز شود، در مدت زمان کوتاهی، سفارت برزیل را به اورشلیم منتقل خواهد ساخت. این وعده او پیش درآمد از سرگیری دوستی و همکاری بین دو کشور شد.

برزیل در دوران گذشته با حکومت ایران همکاری و دوستی داشت – در حدی که، مقامات ارشد رژیم روز گذشته (آدینه) پیشنهاد کردند که ایران روابط خود را با برزیل گسترش بخشد و از آن کشور دارو و آذوقه وارد کند.

بنیامین نتانیاهو از استقبال گرمی که از او به عمل آمده بود، ابراز خوشنودی عمیق کرد و به خبرنگاران گفت که همراهی و هم پیمانی با برزیل، که یکی از بزرگترین کشورهای جهان است و به ابرقدرتی نزدیک می شود، برای اسرائیل یک فرصت گرانبها به وجود می آورد.

در دیدار روز گذشته بین دو رهبر، نتانیاهو از پرزیدنت بولسونارو دعوت کرد متقابلا به اسرائیل بیاید و میهمان این کشور باشد. این دعوت پذیرفته شده و موعد آن در آینده تعیین خواهد گردید.

در همین حال، هنوز موعدی نیز برای انتقال سفارتخانه برزیل به اورشلیم تعیین نگردیده، ولی ارزیابی می شود که این برنامه در ماه های آینده عملی گردد.

یکی از انتظارات بزرگ اسرائیل آن است که برزیل، رای دادن علیه اسرائیل در نهادهای بین المللی را که سالیان دراز است ادامه دارد ترک گوید و از این پس به سود اسرائیل در سازمان ملل و نهادهای دیگر فعالیت کند.

به دنبال این دیدار، انتظار می رود روابط اسرائیل و برزیل در زمینه داد و ستد بازرگانی و همچنین همکاری در زمینه کشاورزی و پزشکی و تکنولوژی نیز گسترش یابد. برزیل با آن که سرزمین بزرگی دارد، از نظر کشاورزی و امور دیگر می تواند از تجربیات اسرائیل استفاده زیادی کند.

در دیدار از برزیل، خانم سارا نتانیاهو و فرزندشان یائیر، نخست وزیر را همراهی می کنند.

رئیس جمهوری جدید برزیل (راست) در کنار نخست وزیر اسرائیل و همسرش در همایشی در ریو دو ژانیرو