برلیناله و آکادمی فیلم اروپا : نسرین ستوده را فورا آزاد کنید

جشنواره بین‌المللی فیلم برلین و آکادمی فیلم اروپا در یک فراخوان مشترک از حکومت ایران خواستند نسرین ستوده را فوری و بدون قید و شرط آزاد کند. بسیاری از چهره‌های فرهنگی، هنری و سیاسی جهان نیز در کارزار آزادی او فعال‌اند.

جشنواره بین المللی فیلم برلین (برلیناله) و آکادمی فیلم اروپا در فراخوانی مشترک خواستار آزادی فوری نسرین ستوده شدند. در این فراخوان، آنان از نسرین ستوده به عنوان یکی از سرشناس‌ترین  چهره‌های حقوق بشر و «صدای عدالتخواهی» در ایران یاد کرده  که بارها مورد تعقیب رژیم ایران  قرار گرفته است.

در این فراخوان به شرکت نسرین ستوده در فیلم تاکسی ساخته جعفر پناهی اشاره کرده و در رابطه با تاثیر او بر مخاطب نوشته است: «او به عنوان آخرین مسافر تاکسی سوار می‌شود. با صراحت درباره تلاش‌ خود برای دفاع از زندانیان سیاسی در ایران حرف می‌زند و با انرژی و شادابی خود  بیننده را محسور می‌کند».

فیلم تاکسی سال ۲۰۱۵ میلادی برنده جایزه خرس طلایی برلیناله شد. پیش از آن و در سال ۲۰۱۲ اتحادیه اروپا جایزه ساخاروف را به کارگردان و نسرین ستوده تقدیم کرده بود.

فراخوان در واکنش به بازداشت ستوده در ژوئن ۲۰۱۸ (خرداد ۹۷) و حکم بیش از ۳۰ سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق نسرین ستوده اشاره کرده و گفته است: «وی در حال حاضر در زندان مخوف اوین در تهران زندانی است، جایی که او در ۱۱ اوت برای دومین بار در اعتراض به امتناع رژیم از آزادی زندانیان سیاسی علیرغم شیوع بیماری کرونا اعتصاب غذا کرد. وضعیت وی بحرانی است و باید فورا برای مراقبت پزشکی مرخص شود».

همچنین  وزارت خارجه آلمان نیز در روزهای اخیر از حکومت  ایران خواست ستوده را آزاد کند. خانم ستوده  ۵ روز پیش جایزه حقوق بشر انجمن قضات آلمان را دریافت کرد. در روزهای اخیر رسانه‌های مختلف آلمان از جمله اشپیگل آنلاین، ولت ام زونتاگ، رادیو سراسری آلمان، کانال دو تلویزیون آلمان (ZDF) و روزنامه زود دویچه درباره فعالیت‌ها و سوابق نسرین ستوده در حمایت‌اش از زنان و فعالان حقوق بشر نوشتند.

حکومت ایران به نسرین ستوده اتهاماتی چون “تبانی علیه امنیت ملی”، “فعالیت تبلیغی علیه نظام” یا “مخالفت با مجازات اعدام” زده شده است. او از پنج هفته قبل در اعتراض به شرایط غیر منصفانه و غیر عادلانه زندانیان در ایام گسترش ویروس کرونا، در زندان اوین اعتصاب غذا کرده است