برنامه الحاق بخشی از کرانه باختری به خاک اسرائیل، از فردا (یکشنبه) دوباره به جریان می افتد

فعالیت سیاسی در اورشلیم، پیرامون اجرای برنامه دولت در مورد الحاق بخشی از کرانه باختری به خاک اسرائیل، از فردا (یکشنبه) که نخستین روز کاری هفته است، از سر گرفته می شود.

در گزارش ها آمده است که هم اکنون یک نماینده ارشد دولت واشنگتن، که احتمالا سرپرست جدید برنامه صلح اسرائیل و فلسطینیان می باشد، در اورشلیم به سر می برد و تماس هایی را آغاز کرده است.

مشاوران ارشد پرزیدنت ترامپ، در هفته پیش مشاوراتی را در کاخی سفید پیرامون برنامه اسرائیل انجام دادند، ولی درباره محتوای مباحثات و نتایج احتمالی، خبری منتشر نشده است.

در داخل اسرائیل نیز سران و جناح اصلی دولت ائتلافی، یعنی نتانیاهو به نام راست گرایان و بنی گانتس در نقش میانه روها هنوز نتوانسته اند پیرامون ابعاد الحاق به توافق برسند. حزب ابی و سفید به رهبری بنی گانتس می گوید که ابعاد الحاق باید بسیار محدود باشد، و در برخی نقاط، اسرائیل باید به تسلط بسنده کند و به دنبال حق حاکمیت نباشد.

حکومت خودگردان فلسطینی همچنان از هرگونه تماس با اسرائیل در این زمینه خودداری می ورزد و سازمان های ترور فلسطینی در غزه نیز تهدید می کنند که اقدام اسرائیل را اعلام جنگ تلقی کرده و با همه نیروی خود به نبرد می پردازند. ولی کارشناسان نظامی اسرائیل این تهدیدها را جدی نمی دانند.

موضوع اصلی در اسرائیل که هنوز تصمیمی درباره آن گرفته نشده، امکان برپایی کشور مستقل فلسطینی است که جناح راست اسرائیل علنا با آن مخالفت می ورزد و شخص نتانیاهو نیز امیدوار است به انجام نرسد. ولی بنی گانتس و هم حزبی های او دیدگاه متفاوتی دارند و میخواهند امتیازات بیشتری به فلسطینی ها، در حدی که امنیت اسرائیل به خطر نیافتد، داده شود.

حقوقدان جِیسون گرینبلات، که تا چندی پیش سرپرست برنامه صلح پرزیدنت ترامپ بود، به خبرنگاران گفت که از دیدگاه وی، برپایی کشور فلسطینی در کنار اسرائیل، امنیت این کشور را به خطر نخواهد انداخت. ولی جناح راست می گوید که کشور مستقل فلسطینی، خیلی زود به کانون ترور علیه اسرائیل مبدل خواهد شد و این همان تجربه ای است که در نوار غزه رخ داد.