برنامه الحاق بخشی از کرانه باختری به خاک اسرائیل، در موعدی که نتانیاهو تعیین کرد، عملی نشد

شماری از خانه ها در یک آبادی اسرائیلی نشین در کرانه باختری

با آن که بنیامین نتانیاهو از چند هفته پیش اعلام کرده بود که برنامه الحاق بخشی از کرانه باختری به خاک اسرائیل تا پایان ماه ژوئن و یا اولین روز از ماه ژوئیه (امروز) عملی خواهد شد، ولی خود او شب گذشته گفت که دیدارهای مشورتی با مقامات ارشد آمریکایی ادامه دارد و هنوز نقشه نهایی آماده نشده است.

همزمان، گبی اشکنازی وزیر امور خارجه نیز در دیدار با آوی برکوویچ فرستاده آمریکایی گفت که بهتر است برنامه اسرائیل، با همکاری و موافقت حداکثری از جانب دیگران، به اجرا گذاشته شود.

برکوویچ از جانب پرزیدنت ترامپ به اورشلیم فرستاده شده تا بر نقشه الحاق، آن گونه که نتانیاهو و دستیارانش تهیه می کنند، نظارت داشته باشد.

اشکناری پیشتر همین سخنان را به برایان هوک سرپرست تحریم های آمریکایی در اجرای تحریم علیه رژیم ایران گفته بود.

برایان هوک دیروز به اورشلیم آمده بود تا در آستانه مباحثات شورای امنیت پیرامون ادامه تحریم های تسلیحاتی علیه رژیم ایران، با مقامات دولت اسرائیل به مشورت بپردازد.

بنی گانتس جایگزین نخست وزیر و وزیر دفاع نیز پیشتر گفته بود که تاریخ اول ژوئیه یک موعد مقدس نیست که نتوان آن را به تعویق انداخت و بهتر است در حال حاضر اسرائیل تلاش خود را مصروف مبارزه با کورونا سازد.

آگاهان می گویند: مسلم آن است که نتانیاهو هنوز نتوانسته موافقت کامل آمریکاییان را با ابعاد الحاق به دست آورد. برای آمریکایی ها مهم است که میزان ضمیمه سازی در حدی باشد که کشورهای عرب و به ویژه مصر و امیرنشین ها را خشمناک نسازد و در همان حال، موجب خشنودی مسیحیان امریکایی شود که از دولت پرزیدنت ترامپ جانبداری می کنند.

نتانیاهو در پیامی که برای همایش “اتحاد مسیحیان آمریکایی طرفدار اسرائیل” در ایالات متحده فرستاد، تاکید کرد که از جمله برخی نقاطی به خاک اسرائیل ضمیمه خواهد شد که برای مسیحیان مقدس است.

برخی تحلیلگران می گویند که خشنودی مسیحیان از اقدامات اسرائیل، موقعیت پرزیدنت ترامپ را در انتخابات ریاست جمهوری تقویت خواهد کرد.

از شیوه رفتاری رهبران حزب آبی و سفید چنین بر می آید که آن ها خواهان الحاق بخش کوچکی از کرانه هستند و با برنامه ضمیمه سازی سی درصدی مخالفت می ورزند.

بنی گانتس در سخنان روز گذشته خود (سه شنبه) از جمله هشدار داد که اسرائیل نباید به اقدامی دست بزند که موجب خشم دولت اردن گردد و مناسبات دو کشور را به بن بست بکشاند.

گانتس همچنین بر این باور است که در شرائط کنونی، اسرائیل نباید به اقداماتی دست بزند که موجب ایجاد بحران دیپلماتیک گردد. ولی نتانیاهو د دستیارانش بر این باورند که با نزدیک شدن موعد انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، ممکن است فرصت ها از دست برود. همچنین، برخی تحلیلگران بر این گمان هستند که پرزیدنت ترامپ امیدوار است با نشان دادن این حمایت گسترده از اسرائیل، بتواند در میان یهودیان آمریکا و مسیحیان معتقد به اسرائیل، آراء بیشتری به دست آورد.

اکثر یهودیان آمریکایی به طور سنتی به دموکرات ها رای می دهند و پرزیدنت ترامپ امیدوار است که این بار از حمایت بیشتری در میان آن برخوردار گردد.