برهم احمد صالح سیاستمدار کرد رییس جمهور عراق شد

آقای صالح برای دستیابی به این مقام با ۱۹ نامزد دیگر رقابت می‌کرد

تلویزیون دولتی عراق اعلام کرد که پارلمان این کشور برهم صالح یک سیاستمدار با تجربه کرد را به عنوان رئیس جمهوری جدید عراق برگزیده است  تا گام دیگری در راه تشکیل دولت جدید برداشته شود.

بر اساس این گزارش برهم صالح از حزب اتحادیه میهنی کردستان با کسب ۲۲۰ رای از مجموع ۲۷۳ رای نمایندگان مجلس عراق به مقام ریاست جمهوری آن کشور رسید.

آقای صالح برای دستیابی به این مقام با ۱۹ نامزد دیگر رقابت می‌کرد.

از جمله نماینده حزب رقیب وی حزب دمکرات کردستان عراق این دو حزب برای چندین دهه است که در عرصه سیاست در کردستان عراق تسلط دارند.

طبق قرارداد غیر رسمی که به سال ۲۰۰۳ و زمان تهاجم آمریکا به عراق بازمی‌گردد رئیس جمهوری عراق از میان کردها انتخاب می‌شود.

اگر چه پست رئیس جمهوری در عراق بیشتر  تشریفاتی میباشد همچنین پست نخست وزیری در اختیار یک شخصیت شیعه مذهب است و ریاست مجلس عراق نیز به یک سنی مذهب سپرده می‌شود برهم صالح سومین رئیس جمهوری است که پس از سقوط صدام حسین در عراق انتخاب می‌شود.

حمید موسوی نماینده شیعه پارلمان عراق در خصوص انتخاب رئیس جمهوری این کشور گفت قرار بود که روز دوشنبه پارلمان رئیس جمهوری را انتخاب کند اما دو حزب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی نتوانستند بر سر یک نامزد برای ریاست جمهوری توافق کنند این نماینده مجلس اضافه کرد سه شنبه رئیس پارلمان عراق تصمیم گرفت تا رای گیری بین ۲۰ نامزد ریاست جمهوری عراق برگزار شود.

برهم صالح متولد سال ۱۹۶۰ است و در ۱۹۷۶ به اتحادیه میهنی کردستان پیوست.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز سه شنبه از انتخاب برهم صالح به عنوان رئیس جمهوری عراق استقبال کرد.

رئیس جمهوری جدید ۱۵ روز فرصت دارد که به نامزد احزاب و گروه‌های اکثریت پارلمان این کشور مأموریت تشکیل دولت جدید را بدهد.

نخست وزیر برگزیده نیز ظرف ۳۰ روز باید کابینه خود را به پارلمان معرفی کند.

برهم صالح متولد سال ۱۹۶۰ است و در ۱۹۷۶ به اتحادیه میهنی کردستان پیوست