برهم صالح:حملات راکتی به فرودگاه اربیل، جرائم تروریستی به حساب می آید و محکوم است

برهم صالح ،  رئیس جمهوری عراق با انتشار پیامی در توئیتر  در واکنش به حمله راکتی به فرودگاه اربیل، گفت: «تکرار هدف قرار گرفتن برخی تاسیسات در اربیل، که قبل از آن در بغداد و دیگر مناطق هم مشابه آن اتفاق افتاده بود، جرائم تروریستی به حساب می آید و محکوم است.

وی در ادامه  افزود: این اقدامات امنیت شهروندان را هدف قرار داده و در مسیر تلاش های ملی که هدف آن حمایت از ثبات کشور و حاکمیت آن است، مشکل ایجاد می کند. لازم است که صفوف برای حمایت از دستگاهای امنیتی منسجم شوند تا این دستگاه ها بتوانند قانون را اعمال کرده، از شهروندان حمایت کنند و با تروریست های قانون گریز مقابله کنند».

مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان نیز کوتاه مدتی پس از  این حملات گفت که «حملات تروریستی بە فرودگاە اربیل و پایگاە نظامیان ترکیە در بعشیقە را بە تندی محکوم می‌کنیم و این حملات مشخصا با هدف برهم زدن امنیت اقلیم و هماهنگی ما با نیروهای ائتلاف صورت گرفته است.»

بارزانی افزود که هر گروە مسلحی کە در چهارچوب نیروهای رسمی عراق نباشد باید از مرزهای اقلیم کردستان دور شود و در روزهای آیندە با شرکایمان در عراق و جامعە بین الملل گفت‌وگو می‌کنم و در مورد اجرایی کردن آن  با نخست وزیر عراق و رئیس پارلمان گفتگو کردەام.

نخست وزیر اقلیم کردستان عراق همچنین گفت که بر هماهنگی‌مان در مورد هدف مشترک‌مان برای بازخواست این گروەهای غیرقانونی تاکید داریم و  بە مردم اقلیم کردستان وعدە می‌دهم که اعضای گروە تروریستی پشت حمله چهارشنبه شب بوده‌اند، تاوان کارشان را خواهند داد.

دولت اقلیم کردستان عراق هم با انتشار بیانیه ای اعلام کرد حمله شامگاه چهارشنبه به فرودگاه بین‌المللی اربیل توسط یک هواپیمای بدون سرنشین انجام شد و این پهپاد بخش نظامی فرودگاه اربیل را هدف قرار داد که نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا در آن مستقر هستند.

امید خوشناو استاندار اربیل و همچنین نیروی ضد تروریسم اقلیم کردستان در دو اظهار نظر جداگانه تاکید کردند که به طور مشخص یک‌ موشک به سمت مرکز نیروهای آمریکایی در فرودگاه اربیل شلیک شده است.

همزمان وزارت دفاع ترکیە هم اعلام کرد یک سرباز ترکیە در جریان حملە راکتی بە پایگاە نظامیان ترکیە در بعشیقە استان نینوا کشتە شدە است و دست‌کم دو دختر خردسال از اهالی روستاهای اطراف این پایگاه، نیز زخمی شدند.

این دومین دور حملات راکتی به اربیل  طی دو ماه گذشته است. پیشتر  نیز حملات راکتی مشابهی به اربیل انجام شد که نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا را هدف قرار داد و  در آن دو نفر کشته شده و  دست‌کم پنج نفر از جمله یک نظامی آمریکایی مجروح شدند.