برهم صالح , رئیس جمهوری عراق برای نخستین بار در راس هیئتی بلندپایه به ترکیه سفر کرده است

رئیس جمهوری عراق در کاخ ریاست جمهوری با رجب طیب اردوغان دیدار کرد و از ترکیه خواست در بازسازی عراق به این کشور کمک کند

برهم صالح رئیس جمهوری عراق برای نخستین بار در راس هیئتی بلندپایه به ترکیه سفر کرده است . رئیس جمهوری عراق در کاخ ریاست جمهوری با رجب طیب اردوغان دیدار کرد و از ترکیه خواست در بازسازی عراق به این کشور کمک کند.

برهم صالح , رئیس جمهوری عراق پنجشنبه وارد آنکارا شد این نخستین سفر امسال به ترکیه است اوقبلا به کشورهای منطقه از جمله ایران عربستان سعودی اردن و کویت نیز سفر کرد اما کارشناسان در قیاس با این سفرها دیدار رئیس جمهوری عراق از آنکارا را مهمترین سفر و رویداد می‌دانند و آن را گامی مهم برای توسعه و آغاز دوره شکوفایی مناسبات , بین عراق و ترکیه ارزیابی می کنند.

به‌خصوص تصمیم عراق , برای ازسرگیری صدور نفت خود از طریق خط لوله  کرکوک که سبب خشنودی واشنگتن نیز شده است .

این اقدام عراق , بعد از اعمال تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران انجام گرفته است که تلاش میکند صدور نفت ایران را به صفر برساند. ورود نفت کرکوک به بازار نفت حذف صادرات نفتی ایران از این بازار را برای آمریکا راحت‌تر می‌کند .

سخنگوی وزارت , خارجه آمریکا , نیز در توییتری که در این باره نوشته از سرگیری صادرات , نفت کرکوک , را مثبت ارزیابی کرده و آن را یکی از گام های مهم در تلاش‌های آمریکا برای کاهش صادرات نفت ایران دانسته است .۰

سفربرهم صالح رئیس جمهوری عراق به ترکیه کشوری که رقیب ایران در منطقه برای نفوذ در ممالک اسلامی است, نشان از آن دارد که میلیاردها دلار سرمایه گذاری های کلان ایران در عراق به خاطر دخالت‌های بی‌رویه حاکمان جمهوری اسلامی در امور عراق و دشمنی آنها با آمریکا به هدر رفته و عراق دارد به ترکیه نزدیک می‌شود.

یک دیدگاه

Comments are closed.