برپایی دولت جدید توسط نتانیاهو به بن بست نزدیک می شود و احتمال تجدید انتخابات پارلمانی می رود

برپایی دولت جدید توسط نتانیاهو به بن بست نزدیک می شود و احتمال تجدید انتخابات پارلمانی می رود

دو روز مانده به فرصت تعیین شده برای تشکیل کابینه جدید اسرائیل، بنیامین نتانیاهو و برخی دیگر از سران احزاب راست گرای کشور از بن بست سیاسی سخن می گویند و موافقت خود را با تجدید انتخابات اعلام می کنند.

مهلت نتانیاهو برای تشکیل کابینه نیمه شب روز چهارشنبه (پس فردا) به پایان می رسد و اگر تا آن ساعت، وی نتواند به رئیس جمهوری خبر بدهد که در برپایی دولت آینده موفق بوده، این تکلیف از او سلب می شود.

در چنین وضعی، دو راه در برابر رئیس جمهوری قرار دارد که نخستین آن، از سرگیری رایزنی با نمایندگان همه احزاب پارلمانی، برای بررسی این امر است که آیا سیاستمدار دیگری وجود دارد که بتواند با حمایت اکثریت احزاب پارلمانی، دولت آینده را برپا کند؟ حداقل شمار کرسی های لازم، از میان ۱۲۰ کرسی پارلمان، ۶۱ کرسی می باشد.

در حال حاضر، نتانیاهو از حمایت احزابی برخوردار است که شمار کل کرسی ها آن ها به ۶۰ می رسد، که یک کرسی برای رسیدن به حد نِصاب قانونی کمتر است.

بن بست کنونی در نتیجه اصرار اویگدور لیبرمن رهبر حزب سکولار ییسرائیل بینتینو به تصویب قانون خدمت نظام وظیفه دانشجویان مدارس اولترا ارتودوکس می باشد.

احزاب متعصب مذهبی با بسیج اینگونه جوانان به شدت مخالفند، ولی حاضرند که درصد کوچکی از آنان به خدمت فرستاده شوند. اما لیبرمن بر ضرورت تصویب قانونی پافشاری می کند که شمار قابل توجهی از این جوان را مشمول خدمت سازد.

لیبرمن گفته است که حاضر به هیچگونه مصالحه در این زمینه نیست و اگر خواسته او تامین نشود، در کابینه شرکت نخواهد کرد و از تجدید انتخابات نیز بیمی ندارد.

حزب لیکود به رهبری نتانیاهو، لیبرمن را متهم می سازد که می خواهد جناح راست گرا را به شکست بکشاند، تا احزاب چپ برپایی کابینه را به دست گیرند و کشور به تجدید انتخابات کشانده شود. اتهام چپ گرایی به لیبرمن کاملا بی مورد است، زیرا او یکی از راست گراترین شخصیت های سیاسی محسوب می شود.

برخی می گویند که لیبرمن، که تا چند ماه پیش وزیر دفاع بود و در ابراز ناخرسندی از سیاست به گفته او “سازشکارانه” نتانیاهو در برابر گروه های تروریستی فلسطینی کناره گیری کرد، دارای نوعی خصومت شخصی با نتانیاهو می باشد و می خواهد از او انتقام بگیرد.

سیاستمداران لیکود می گویند که در انتخابات آینده، ممکن است حزب لیبرمن، به کلی از صحنه سیاسی حذف شود. لیبرمن این ارزیابی را نادرست می داند.

در آخرین نظرسنجی در اسرائیل آمده است که در صورت برگزاری دوباره انتخابات، جناح راست بیشتر تقویت خواهد شد و شمار کل کرسی های آن به ۶۸ خواهد رسید که سه کرسی از امروز بیشتر است.

طبق قوانین اسرائیل، اگر در دور دیگری از رایزنی ها رئیس جمهوری با نمایندگان احزاب پارلمانی، سیاستمدار دیگری پیشنهاد شود که بتواند از حمایت ۶۱ کرسی برخوردار گردد، ممکن است پرزیدنت ریولین او را مامور برپایی کابینه کند. ظاهرا سخن از بنی گانتس رهبر حزب آبی و سفید می باشد که پس از لیکود، قویترین جناح حزبی محسوب می شود. ولی آگاهان می گویند که چنین احتمالی، بسیار ضعیف است.