برکناری رضا رحمانی وزیر صمت به دستور روحانی، به یک موضوع حاد سیاسی مبدل شده است

اعلام برکناری وزیر صمت به دستور حسن روحانی، امروز (سه شنبه) به یک جدل حاد سیاسی مبدل شده و شمار زیادی از سیاست پیشگان ارشد حکومتی، دیدگاه خود را در این زمینه بیان کردند.

احمد امیرآبادی‌فراهانی عضو هیئت‌رئیسه مجلس  در باره  برکناری رضا رحمانی وزیر صنعت حکومت  از سوی روحانی گفت: « مردم عزیز بدانند روحانی به خاطر مشکلات شما و یا قیمت خودرو ، رحمانی وزیر صنعت را برکنار نکرد. از سوی رییس جمهوری  به رحمانی ابلاغ شد اگر مجلس به وزارت بازرگانی رای ندهد باید استعفا دهید، وزیر هم استعفا را نپذیرفته و برکنار شد. علی برکت‌الله».

رضا رحمانی، وزیر صمت به حکم حسن روحانی برکنار و حسین مدرس به جای او منصوب شد. رحمانی  نیز در نامه به روحانی از تهدید رئیس دفتر روحانی برای استعفای خود پرده برداشت؛ ادعایی که به سرعت از سوی دفتر روحانی تکذیب شد.

شماری از خبرگزاری ها از جمله خبرگزاری تسنیم  وابسته به سپاه ،نیز حکم حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران برای برکناری رضا رحمانی وزیر صنعت، را  اقدامی “غیر منتظره” خواند.

تسنیم نوشت: حسن روحانی  فوری حسین مدرس خیابانی را به سمت سرپرست وزارت صنعت منصوب کرد. وی از وزیر جدید خواست: «با دستگاه‌های ذیربط دولتی و غیردولتی تعامل کند و توان و وقت خود را برای مدیریت بازار، تامین کالاهای اساسی‌، ساماندهی قیمت خودرو،  توسعه صادرات غیرنفتی و بهبود فضای کسب و کار به کار گیرد».

این خبرگزاری نزدیک به محسن رضایی  نوشته : روحانی درست سه روز پیش از این جا به جایی به وزیر صنعت، معدن و تجارت دستور داده بود تا هر چه سریع‌تر بازار خودرو را سر و سامان دهد و جلوی افزایش قیمت‌ها را بگیرد. رضا رحمانی نیز گفته بود که قیمت خودروهای داخلی در بازار آزاد، نباید بیشتر از ده درصد قیمت کف کارخانه باشد.

رضا رحمانی در همین روز به روحانی نامه‌ای نوشت که محتوای آن اگر نه همه آنچه پشت پرده این برکناری است، اما دستکم لایه‌هایی از آن را برملا می‌کند.

وی در این نامه  نوشته است: واعظی “رئیس دفتر روحانی” با اینجانب تماس و تهدید کردند در صورت رای نیاوردن طرح تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس شورای اسلامی شما برکنار خواهید شد و لازم است در این فرصت با لابی، نمایندگان خصوصا نمایندگان آذری زبان را قانع و برای این طرح رای بگیرید. بنده هم عرض کردم مجلس که زیر نظر بنده نیست و بنده مشکلی با موضوع ندارم».

وزیر پیشین  صنعت در ادامه نوشته که واعظی مسئول دفتر شما  پنج روز بعد مجددا با او تماس گرفته و از او خواسته که استعفا دهد.

رحمانی در ادامه تاکید کرده که معتقد است که “دلیلی  برای استعفا” نمی‌بیند و کماکان مانند گذشته، قصد دارد به وزارت اش ادامه دهد.

دفتر روحانی نیز در پاسخ به رحمانی نوشته : به هیچ وجه از شما خواسته نشده از لایحه دولت حمایت کنند، بلکه تاکید شده از فعالیت‌ها و رایزنی‌های فشرده سه نفر از نزدیکان‌شان-که در صورت لزوم نام آنها اعلام خواهد شد- در مجلس و رسانه‌ها علیه لایحه دولت، ممانعت بعمل آورند؛ همچنین از طرف رئیس‌جمهوری به ایشان گوشزد شد که تداوم این روند تخلف است و قطعا با این تخلف برخورد خواهد شد».

حسام الدین آشنا، مشاور رئیس‌جمهوری نیز  در توییتر خود انتقاد کرد که وزارت صنعت، معادن و تجارت همچنان به یکپارچگی نرسیده و این سه حوزه نباید در سایه یکدیگر قرار گیرند. او مشکل را نه فرد که ساختاری دانسته است.

محمد ایمانی روزنامه نگار باشگاه خبرنگاران جوان، در این باره انتقاد کرد که این کار دولت هم از روی گران کردن بنزین نسخه برداری شده، “اما قربانی کردن وزیر صنعت و تجارت، نمی تواند بر ناتوانی رئیس دولت و بی برنامگی او در مدیریت ستاد اقتصادی دولت سرپوش بگذارد».

وی در توییت دیگری منصوب کردن مدرس خیابانی را نیز نمایشی دانست.

و کاربر دیگری نیز این برکناری را قدمی برای جلوگیری از برملا شدن مافیای احتکار دانسته  و نوشته اگر وزیر صنعت در مجلس استیضاح می‌شد مافیای اصلی احتکار کالا لو می‌رفت.

برکناری وزیر صمت به هر دلیل و به خاطر هر زد و بندی بوده باشد، نهایتا به حساب ادامه اختلاس، رانت و دزدی در کل نظام گذاشته خواهد شد.