برگردان فارسی مقاله تحلیلی در وبسایت یهودیان امریکا درباره دولت راستگرای نتانیاهو:خطرات اتمی رژیم ایران/زنده کردن یهودیت

الکس تریمن،تحلیلگر سیاسی و ستون نویس وب سایت سندیکای یهودیان ایالات متحده در مقاله ای که در همین سایت منتشر گردیده به ترکیب دولت جدید اسرائیل به رهبری بنیامین نتانیاهو پرداخته و دولت وی را راستگرا ترین دولت تاریخ اسرائیل دانسته و در عین حال آن را محصول اراده و خواست رای دهندگان در اسرائیل دانسته که در یک روند دموکراتیک به قدرت رسیده است.

متن کامل و برگردان به فارسی این مقاله در اختیار شما همراهان گرامی قرار دارد:

دست راستی ترین دولت در تاریخی اسرائیل نتیجه اراده دموکراتیک رای دهندگان این کشور است

در حالی که اپوزیسیون جناح چپ از آنچه که به دروغ «پایان دموکراسی» در اسرائیل  می‌خواند ابراز تاسف می‌کند، اکثریت قاطع اسرائیلی‌ها با آن مخالف هستند.

دولت آینده ضد دمکراتیک و دموکراسی نیست، ضد ترقی است.

اسرائیل روز پنجشنبه یک دولت راست‌گرای تاریخی به رهبری بنیامین نتانیاهو،که برای سومین بار به این مقام یعنی نخست‌وزیری می رسد را تشکیل داد.

بازگشت نتانیاهو به قدرت و تشکیل یک دولت راست‌گرای قدرتمند، دستاورد بزرگی برای ملتی است که به‌طور فزاینده‌ای به سمت ارزش‌های راست‌گرایانه یعنی امنیت قوی و حفاظت از شخصیت یهودی دولت روی آورده است.

ائتلاف ۶۴ عضوی تحت رهبری حزب لیکود، که توسط راستگرایان وفادار به نتانیاهو و متحدان مذهبی وفادار به نتانیاهو به آنها ملحق شده است، سالها بی ثباتی انتخاباتی را که توسط سیاستمدارانی که تلاش کردند طولانی ترین  نخست وزیر اسرائیل(نتانیاهو) را از قدرت کنار بگذارند، در بستر بی ثباتی قرار می دهد. در نهایت این خود رای دهندگان بودند که از ترفندهای دادستانی و سیاسی با هدف برکناری نتانیاهو از قدرت خسته شدند.

در ماه نوامبر، رای دهندگان اسرائیلی با مشارکت بیش از ۷۰ درصدی رای دهندگان در پنجمین انتخابات متوالی، به شیوه ای پرطنین صحبت کردند تا به نیروهای بی ثبات کننده پیامی قدرتمند بفرستند: اینکه اسرائیل به طور عمده کشوری مغرور، راستگرا و ملی گرا است.

سلسله پنج انتخابات نظام انتخاباتی اسرائیل را به نقطه شکست رساند. پایان دادن به بن بست سیاسی نبرد اراده ها بود.

اراده یک اپوزیسیون ناامید که در شرف سقوط به پشتوانه بی ربطی سیاسی است: قطعاً نه. اراده رسانه های اسرائیلی که در چند سال گذشته با چپ سیاسی اسرائیل تبانی کرده اند: فرصتی نیست. اراده یک دادستان و قوه قضائیه به شدت سیاسی شده است که اگر رای دهندگان نخواهند، نتانیاهو را برکنار کنند: حتی بسته هم نمی شود.

استقرار دولت دست راستی اسرائیل خواست نتانیاهو، ایتامار بن گویر یا هر عضو دیگری از قلمروهای سیاسی گسترده اسرائیل نیست. بلکه خواست رای دهندگان و دموکراسی در بهترین حالت آن است. این خواست مردمی است که رای دهندگانی که نزدیک به چهار سال است که رهبری جناح راست خود را از زیر سلطه خود بیرون کشیده اند، توسط سیاستمداران خودخواه و گمراهی که از هر مانور پارلمانی، سوء رفتار دادستانی و چرخش رسانه ای برای ایجاد بی ثباتی در انتخابات استفاده کرده اند.

جناح راست با ۶۴ کرسی در کنست(پارلمان اسرائیل)، در مقایسه با تنها ۴۶ کرسی برای احزاب چپ – عملاً یک لغزش انتخاباتی، به شکلی قاطع پیروز شد و در حالی که اپوزیسیون جناح چپ از آنچه که به دروغ «پایان دموکراسی» می‌خواند ابراز تاسف می‌کند، اکثریت قاطع اسرائیلی‌ها با ادعای چپ مخالفند.

در عوض، این چپ ها به رهبری یایر لاپید، رهبر کنونی اپوزیسیون، بودند که دموکراسی اسرائیل را به خطر انداختند.

این لاپید بود که از مأموریتی استفاده کرده . روندی را در پیش گرفت  که نتوانست آن را انجام دهد تا نفتالی بنت را به نخست وزیری برساند، در حالی که بنت به سختی ۵ درصد از آرای مردم را به دست آورده بود.

دولت بدون اکثریت یک کرسی که توسط بنت و لاپید تشکیل شد و با یک حزب اسلامگرای ضد صهیونیستی وابسته به اخوان المسلمین تشکیل شد، به سختی یک سال دوام آورد.

دولت نتانیاهو نه تنها در صدد است تا چهار سال ثبات انتخاباتی که بسیار مورد نیاز اسرائیل است را به ارمغان بیاورد، بلکه بر اصلاح اجزای حیاتی نظام سیاسی اسرائیل و موازنه دقیق لیبرال-سنتی تمرکز خواهد کرد تا اطمینان حاصل کند که دولت یهود بار دیگر در هرج و مرج قرار نخواهد گرفت و بار دیگر نیروهای مترقی را بی ثبات نخواهد کرد.

نتانیاهو هنگام معرفی ششمین ائتلاف حاکم خود در کنست گفت: «این دولت جدید مصمم است تا حکومت، صلح و امنیت شخصی را به شهروندان اسرائیل بازگرداند. من ناله‌های مداوم مخالفان را درباره «پایان دولت» و حتی «پایان دموکراسی» می‌شنوم. اعضای اپوزیسیون: شکست در انتخابات پایان دموکراسی نیست. این جوهر دموکراسی است.»

در حالی که چپ می گوید که دولت جدید ضد دمکراتیک است، این ادعاها بخشی از چرخش چپ کلاسیک است که برای تغییر معنای کلمه طراحی شده است که بگویند: دولت آینده ضد دمکراتیک نیست. دولت آتی قطعاً ضد پیشرفت است.

ائتلاف به سرعت دست به کار خواهد شد و بسیاری از سیاست های مترقی را که توسط دولت مستقر در وزارتخانه های کلیدی، از جمله وزارتخانه های بهداشت، انرژی، حفاظت از محیط زیست و آموزش و پرورش ارائه شده است، معکوس خواهد کرد و در حالی که مترقیان اسرائیل به رهبری لاپید و یک سیستم قضایی چپ فعال معتقدند که پرچمداران دموکراسی هستند، این رای دهندگان هستند که تصمیم می گیرند چه کسی حکومت کند و در نهایت چه قوانینی ایجاد شود.

امیر اوهانا، رئیس جدید کنست، که دستور کار قانونگذاری اسرائیل را کنترل خواهد کرد، در اولین سخنرانی خود گفت: «حاکمیت مردم است و نه دادگاه. کنست محل تصمیم گیری است، و نه هیچکس دیگری.»

دولت جدید تلاش خواهد کرد تا روند انتخاب قضات دیوان عالی را که تا کنون اساساً بر روی جانشینان خود حق وتو داشته اند، تغییر دهد و تضمین کند که دادگاه جناح چپ همگن باقی بماند. دولت همچنین به دنبال مقابله با توانایی دادگاه برای لغو قوانین به میل خود، با نصب یک بند لغو پارلمان خواهد بود. این مانورها کنترل‌ها و موازنه‌هایی را ایجاد می‌کند که در دموکراسی‌ها استاندارد است، اما مدت‌هاست که بین شاخه‌های اجرایی، مقننه و قضایی اسرائیل وجود ندارد و در حالی که چپ دولت جدید را متهم می کند که تنها بخش محدودی از جامعه را نمایندگی می کند (اگرچه این بخش اکثریت را تشکیل می دهد)، دولت متعهد به حفظ وضعیت موجود طولانی مدت در عرصه عمومی است که گرایش های سنتی و لیبرال همزمان اسرائیل را متعادل می کند.

وزیر دارایی آینده بزالل اسموتریچ، از حزب ملی گرای صهیونیست مذهبی، اظهار داشت: «مردم اسرائیل عاقل هستند و درک می کنند که تمام کمپین هایی که در چند ماه گذشته انجام شده و فقط برای ایجاد ترس طراحی شده اند، حقیقت ندارد. بلکه نشان دهنده بی مسئولیتی و شکاف در جامعه هستند و متأسفانه کسانی هستند که از این شکاف ها امرار معاش می کنند.»

اسموتریچ اصرار داشت که دولت «به همه خدمت خواهد کرد. با مسئولیت و از روی احساس رسالت نسبت به همه شما.»

اسموتریچ به عنوان وزیر دارایی، از افزایش هزینه های زندگی به دلیل تورم و افزایش قیمت مسکن رنج خواهد برد. و در حالی که اسموتریچ همزمان به عنوان وزیر در وزارت دفاع خدمت می کند، برای تقویت حضور اسرائیل در استان های مقدس یهودیه و سامره – که معمولاً به عنوان کرانه باختری شناخته می شود – که فلسطینی ها غصب غیرقانونی زمین ها را بدون عواقب انجام می دهند، اقدام خواهد کرد.

اسموتریچ همچنین اداره مدنی را که بر مناطق حکومت می کند از وزارت دفاع حذف می کند و هر موضوع اداری – مانند مسکن یا حمل و نقل – را در وزارتخانه مربوطه خود قرار می دهد.

دولت جدید همچنین به دنبال بازگرداندن امنیت خواهد بود که در دوران حکومت کوتاه مدت دولت بنت-لاپید از بین رفت.

ایتامار بن گویر، وزیر جدید امنیت ملی، قول داده است که قوانین بسیار سختگیرانه تعامل افسران پلیس را که اغلب جان افراد را به خطر می اندازد و در جلوگیری از حملات قبل از وقوع آنها ناکام مانده است، کاهش دهد.

به عنوان بخشی از توافقنامه ائتلافی، بن گویر خواستار آن شده است که تصمیمات سیاستی فراگیر از یک نیروی پلیس مستقل حذف شود و به جای آن به دولتی که توسط رای دهندگان برای اجرای سیاست انتخاب شده است، واگذار شود.

دولت جدید همچنین برای جلوگیری از عبور رژیم ایران از آستانه هسته‌ای شدن تلاش می کند.

نتانیاهو همچنین متعهد شد که بر اساس توافقات تاریخی ابراهیم که با امارات متحده عربی، بحرین و مراکش امضا کرده است، عمل کند.

نتانیاهو در مصاحبه ای با سندیکای یهودیان ایالات متحده، پیش از انتخابات گفت که “در نظر دارد “با عربستان سعودی صلح کند” و “یک بار برای همیشه به درگیری اعراب و اسرائیل پایان دهد.”

مهمتر از همه، دولت بر تقویت ارزش های یهودی تمرکز خواهد کرد. این ویژگی یهودی دولت است که آن را قوی و منحصر به فرد می کند. از سوی دیگر، ترقی خواهان به دنبال این هستند که اسرائیل امتداد سکولار اروپای غربی در شرق مدیترانه باشد.

اسموتریچ در سخنرانی خود در کنست خاطرنشان کرد که “این هم وظیفه و هم امتیاز ماست که به تقویت هویت غنی و باشکوه خود ادامه دهیم… ما هرگز نباید غرور خود را نسبت به اینکه چه کسی هستیم و چه هستیم یا از کجا آمده ایم، از دست بدهیم. یا به کجا می رویم.»

وی افزود: هویت یهودی ما چیزی است که به ما حق زندگی در اینجا را می دهد و دعای من این است که بدانیم چگونه این هویت را عمیق تر کنیم و چگونه خود و فرزندانمان از آن خوشحال شویم.

دولت جدید این پتانسیل را دارد که دستاوردهای بزرگی برای یک کشور یهودی که در سال های اخیر مورد حمله  قرار گرفته است، به دست آورد. حملات حتی با انتخاب قاطعانه یک دولت جناح راست ادامه دارد. سیاستمداران  و رسانه های چپ به طور خستگی ناپذیری تلاش می کنند تا یهودیان لیبرال آمریکا را در دولت جدید منزوی کنند. این تلاش‌ها هدفی جز مشروعیت‌زدایی از اسرائیل در دوران افزایش روزافزون موج ضد صهیونیسم و یهودستیزی ندارد.

امیدواریم یهودیان آمریکا حماقت و اشتباه بودن این استراتژی را بشناسند و به حمایت قوی خود از کشور اسرائیل به عنوان گذشته، حال و آینده قوم یهود بازگردند.

گفته می‌شود، چپ های خشمگین احتمالاً خشمگین می‌مانند و صدای خود را حفظ می‌کنند و به دولت آینده در هر فرصتی حمله می کنند.

نتانیاهو خطاب به اپوزیسیون، رسانه ها و اقلیت بسیار پر سر و صدا و ناامید گفت: «یک رژیم دموکراتیک قبل از هر چیز با تمایل طرف بازنده برای پذیرش تصمیم اکثریت آزمایش می شود.»