برگردان گزارش تحلیلی از خبرگزاری رسمی اسرائیل(کان):چگونه در جنگ پیروز شویم؟نگاهی به تلاش دیپلماتیک نخست وزیر اسرائیل

در روزهای اخیر میان مسکو و کیف و از سوی دیگر وین روند چشمگیری از فعالیت های دیپلماتیک در جریان بوده است. در هر دو مورد یعنی جنگ اوکراین و روسیه و مذاکرات هسته ای در وین – اسرائیل روی میز اصلی نیست. اما دقیقاً برای اولین بار است که اسراییل دستش  و ردپایش مشخص است و به قول معروف دستش را در دیگ می‌برد و همزمان باید بسیار مراقب باشد.

همزمانی مذاکره در مثلث بنت-پوتین-زلنسکی در ده روز گذشته نشان می دهد که اتفاقاتی در دنیای واقع در حال وقوع است.

در اکتبر گذشته، پوتین به نخست وزیر اسرائیل  در اولین نشست خود در سوچی، موضع اصولی خود را در مورد امکان میانجیگری و به طور کلی اوکراینی ها را توضیح داد. اما اکنون شرایط تغییر کرده است.

همزمان با اینکه پوتین در آستانه انزوای کامل از سوی جهان غرب قرار می گیرد، خود را در کنار ینت به عنوان دوست غرب و خاورمیانه می بیند.

این حرکت مطمئناً دارای مزایا، اما همچنین انبوهی از معایب نیز هست.

تأثیر سیاسی این دیدار حتی بر روحیه دفتر نخست وزیر اسرائیل، در ساعات اخیر به خوبی احساس می شود.

اما همانطور که مصطلح است، وقتی چوب را خرد می کنید، تراشه ها به پرواز در می آیند.

تلاش برای پر کردن شکاف بین اوکراین و روسیه و به عنوان یک “فرستاده غربی” می تواند هزینه داشته باشد.

پوتین یک بازیگر زیرک و حیله گر است – و تجربه واقعی بیشتری در این عرصه نسبت به  بنت و بوروکرات هایش که او را همراهی می کردند، دارد. بیانیه کرملین، که شامل عبارت “جلسه با توافق دوجانبه برگزار شد” بود.

نکته دیگر اینکه نمی توان آنچه در وین در مورد مذاکرات اتمی با ایران  اتفاق می افتد را از محور میانجیگری آتش بس جدا کرد.

مخالفت مستمر اسرائیل با امضای توافقنامه با ایران، که بحث‌های آن درست زمانی که بنت به مسکو پرواز می‌کند، به اوج خود می‌رسد ، نیز وارد مذاکرات می‌شود.

تهدیدهای روسیه در مورد تأثیر تحریم ها بر مذاکرات هسته ای زمانی مطرح شد که بنت در مسکو بود. ایالات متحده صراحتاً بیانیه روسیه را رد کرده است، اما آنها همچنین می دانند که برای موفقیت توافق هسته ای، روسیه باید فعال باشد و این فقط روسیه است که  می تواند سانتریفیوژهای پیشرفته را از ایران خارج کند و مواد غنی شده را ذخیره کند.

بنت در ابتدای جلسه بعد از ظهر امروز(یکشنبه)کابینه اعتراف کرد که شانس موفقیت آمیز آتش بس زیاد نیست و در این باره گفت: “ما به هر اندازه که بخواهیم به کمک خود ادامه خواهیم داد، حتی اگر شانس زیاد نباشد.

وقتی حتی یک گشایش کوچک وجود داشته باشد و ما به همه طرف ها دسترسی داشته باشیم و توانایی داشته باشیم، من وظیفه اخلاقی خود می بینم که هر کاری را انجام دهم.

این گزارش تحلیلی شبکه کان اسرائیل در پایان اینگونه نتیجه گیری کرده که جدای از فعالیت ها و تلاش دیپلماتیک نخست وزیر اسرائیل برای ایفای نقش میانجی اما بخشی از آن شاید پوشش نهادن بر مشکلات سیاسی داخلی و کرونا باشد و در این  باره آورده:در این میان مشکلات سیاسی در اسرائیل کنار گذاشته شد، کرونا هم  فراموش شد.