برگ دیگری در تاریخ خاورمیانه: وزیر خارجه امارات و بلندپایگان به اسرائیل آمدند و چند پیمان امضا شد

در یک روز تاریخی دیگر برای رقم زدن روابط دوستی و همکاری بین اسرائیل و امیر نشین های عرب حوزه خلیج فارس، و برای نخستین بار یک هیات بلند پایه از مقامات ارشد امارات عربی متحده به اسرائیل آمدند تا این بار گفتگوهای دو جانبه برای گسترش مناسبات و عمیق تر کردن مفهوم صلح، در خاک اسرائیل برگزار شود.

این گفتگوها در تالار پذیرایی شخصیت های مهم در فرودگاه بین المللی بن گوریون انجام می شود و اعضای هیات اماراتی، به علت وجود ویروس کورونا وارد خاک اسرائیل نمی شوند.

نخست وزیر اسرائیل و مقامات درجه اول دولت اسرائیل به دیدار اعضای هیات رفتند و با آنها گفتگو کردند.

نمایندگان دولت آمریکا در پیشبرد مذاکرات و گسترش دوستی بین اسرائیل و امارات عربی متحده نقش فعالی دارند و شماری از آنان نیز همراه با هواپیمای اماراتی به اسرائیل آمده و در مذاکرات حضور فعال دارند.

در دیدار امرو همکاری های اسرائیل در بسیاری از زمینه های بازرگانی، بانکی، امور بیمه بین المللی و سرمایه گذاری در رشته مختلف مورد بررسی قرار گرفته است.

در این فرصت، ایالات متحده اعلام کرد که برای اجرای برخی پروژه های آبادانی منطقه ای، مبلغ سه میلیارد دلار اختصاص می دهد.

یکی از موافقت های مهم آن است که اسرائیل و امارات، لزوم گرفتن ویزا توسط شهروندان را لغو می کنند و در آینده نزدیک، اسرائیلیان، بدون لزوم گرفتن روادید، می توانند آزادانه به امارات سفر کنند و اعراب اماراتی نیز بدون روادید به اسرائیل بیایند.

همزمان، مقامات امارات درخواست کرده اند که شمار پروازهای هفتگی بین دو کشور به یکصد پرواز در هفته برسد که به مفهوم سیزده پرواز و حتی بیشتر از آن، در هر روز است.

سه کمپانی هواپیمایی اماراتی، اجازه ۴۸ پرواز هفتگی به اسرائیل گرفته اند. ولی اکنون دو کمپانی هواپیمایی دیگر آن کشور نیر وارد صحبه شده و سهم خود را می طلبند و در مجموع خواهان بیش از یکصد پرواز هفتگی می باشند.

مراکز گردشگری امارات نیز از هم اکنون خود را برای پذیرایی از گردشگران اسرائیلی آماده می سازند. بسیاری از این هتل ها اعلام کردند که برای مهمانان اسرائیلی، غذای کاشر سرو می کنند که به مفهوم استفاده از گوشت حلال و با در نظر گرفتن شریعت یهودی می باشد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر در آئین استقبال از میهمانان بلند پایه اماراتی از جمله گفت: «امروز برگ مهم دیگری از تاریخ روابط اسرائیل با اعراب رقم می خورد و دو کشور گام بزرگ دیگر ی در راه برقراری آشتی و امنیت و همکاری بر می دارند.

در این مراسم، وزیر دارایی امارت، عُبید حُمَیِّد الطایر گفت که مذاکرات بسیار سازنده و برای هر دو کشور سودمند است و او آینده خوبی را برای مناسبات دو کشور پیش بینی می کند.