بریتانیا، فرانسه و آلمان اعلام کردند: تهران دروغ می گوید، کاربری غیرنظامی معتبری برای فلز اورانیوم در ایران وجود ندارد

دولت های بریتانیا، آلمان و فرانسه با انتشار بیانیه‌ای مشترک از اعلام مقامات حکومت  اسلامی مبنی بر آمادگی ایران برای تولید فلز اورانیوم، ابراز نگرانی عمیق کرده و گفته اند که ایران هیچ استفاده غیرنظامی معتبری برای فلز اورانیوم  ندارد.

در بیانیه مشترک سه کشور اروپایی طرف توافق هسته ای با ایران آمده است  که تولید فلز اورانیوم به طور بالقوه با مسائل نظامی ارتباط زیادی دارد.

در بخشی از این بیانیه امده است  که ایران در برجام متعهد شده است که به مدت ۱۵ سال وارد کار تولید فلز اورانیوم و یا انجام تحقیقات و توسعه در ارتباط با متالورژی اورانیوم نشود.

بریتانیا، آلمان و فرانسه در این بیانیه از ایران خواسته اند که اگر برای حفظ برجام جدیت دارد، این فعالیت ها را متوقف کند و بدون تاخیر بیشتر به تعهدات خود در برجام برگردد.

خبرگزاری  رویترز، نیز نوشته است که چند روز قبل هم آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد که ایران کار روی ساخت فلز اورانیوم را آغاز کرده است. طبق این گزارش، تهران شش روز پیش اعلام کرد که فلز اورانیوم را برای یک راکتور تحقیقاتی لازم دارد. ساخت این فلز نقض برجام به شمار می رود.

یادآور می شود که از چندماه پیش، کشورهای اروپایی عضو برجام نسبت به افزایش احتمالی فعالیت هسته‌ای حکومت  اسلامی هشدار داده بودند. براساس توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵،‌ تهران  مجاز به سقف تولید ۲۰۲ کیلوگرم اورانیوم با غلظت ۳.۷ درصد است. اما براساس گزارش‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران حجم اورانیم غنی‌سازی شده را به ده برابر افزایش داده و سطح غنی‌سازی را نیز از ۴.۵ درصد گذرانده است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز بارها تاکید کرده است که باج‌گیری هسته‌ای، موضع ایران را تقویت نمی‌کند، بلکه منجر به انزوا و فشار بیشتر می‌شود.

او گفته بود: رژیم ایران، حامی شماره یک تروریسم در جهان است و نباید اجازه غنی‌سازی اورانیوم در هیچ سطحی را داشته باشد.

جو بایدن، نیز پیشتر  گفته بود که اگر ایران به اجرای دقیق توافق هسته‌ای بازگردد، آمریکا نیز به عنوان نقطه‌‌ای برای شروع مذاکرات بعدی، برای محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، به آن ملحق می‌شود.