بریتانیا از فعالیت‌های اتمی رژیم ایران نگران است و با پایان تحریم‌های تسلیحاتی علیه تهران مخالف است

جیمز کلروفیل وزیر امور خاورمیانه در دولت انگلستان، در پاسخ به سوالات نمایندگان مجلس این کشور، نقض برجام از سوی جمهوری اسلامی ایران را “عمیقاً نگران‌کننده” خواند و گفت که انگلستان با لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران موافق نیست.

در همین رابطه نیز رادیو فرانسه، گزارش داده بود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آخرین گزارش خود ضمن ابراز نگرانی از فعالیت های اتمی و تاسیسات مخفی ایران، اعلام کرده است  که ذخیرۀ اورانیوم غنی شدۀ این کشور دوازده برابر بیشتر از میزان مجاز اعلام شده در برجام است.

کوتاه مدتی پس از انتشار این گزارش آژانس،  جیمس کلورلی اظهار داشت : “نقض مداوم تعهدات برجام از سوی ایران عمیقاً نگران‌کننده است و به نتایج مثبت این توافق شدیداً لطمه وارد می‌آورد.”

وزیر دولت انگلستان در امور خاورمیانه، در این باره  تاکید کرد که دولت لندن با انقضای تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران موافق نیست و نتایج آن را برای امنیت و ثبات منطقه خطرناک می‌داند.

او  رفتار منطقه‌ای حکومت ایران را بی ثبات‌کننده و نگران‌کننده خواند و افزود که هم اکنون بیش از دویست فهرست مجازات‌های اتحادیۀ اروپا علیه ایران از جمله علیه کلیت سپاه پاسداران وجود دارد.

کلورلی تاکید کرد که  حفظ کانال‌های گفتگو و تماس‌های دیپلماتیک با رژیم ایران وسیله‌ای برای رفع نگرانی‌ها دربارۀ برنامۀ موشک‌های بالستیکی و فعالیت‌های بی ثبات کنندۀ این کشور است.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان نیز پیشتر گفته بود:  “ایران سانتریفیوژهای بسیار پیشرفته ساخته که انطباقی با توافق برجام ندارد.”

علی اکبر صالحی،  رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، نیز  گفته بود که”امیدواریم که به این مرحله نرسیم ولی هرگاه مقام‌های ارشد دستور چنین کاری را دهند، ما در ۴ دقیقه به آن دست پیدا می‌کنیم.”

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته بود : “قبل از برجام سوی عملیاتی ما حدود ۱۱ هزار بود. بعد از گام سوم کاهش تعهدات برجامی،  سوی ما به ۸۶۰۰ رسیده. یعنی در عرض دو ماه به مقدار سوی قبل از برجام رسیده‌ایم.”

ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود پادشاه سعودی، نیز روز گذشته (پنجشنبه) با تاکید بر خطر طرح منطقه‌ای رژیم ایران و اقدامات آن برای مداخله‌ در امور کشورها، از جمله حمایت از تروریسم، افراط‌گرایی و دامن زدن به آتش فرقه‌گرایی با استفاده از گروه های نیابتی اش  در منطقه، خواستار مقابله جهان با تلاش‌‌های ایران برای دست‌یابی به سلاح هسته‌ای شد