بریتانیا: حکومت ایران از طریق حزب‌الله و حوثی‌ها از تروریسم حمایت می‌کند

بن والاس وزیر دفاع بریتانیا در این باره  تأکید کرد که روابط سعودی – بریتانیا صرفاً محدود به فروش تسلیحات نمی‌شود بلکه شراکت دفاعی استواری را نیز در بر می‌گیرد.

او در ادامه افزود  که رفتار حکومت  ایران، حمایت از گروه های نیابتی خود در منطقه است تا بتواند از  طریق حزب‌الله و حوثی ها به تروریسم در منطقه ادامه دهد.

وزیر دفاع بریتانیا در ادامه گفت: «بریتانیا مجوزهای دفاعی جدیدی را در اختیار سعودی قرار خواهد داد و در برابر تجاوزهای شبه‌نظامیان حوثی در حفظ امنیت سعودی مشارکت می‌کند.»

او همچنین تأکید کرد بریتانیا نسبت به همکاری نظامی با رژیم ایران و فروش اسلحه به این کشور اهتمامی ندارد.

در همین رابطه امده است که محمد بن سلمان بن عبدالعزیز ولی عهد سعودی، نیز شامگاه گذشته(پنجشنبه) در تماس تلفنی که  بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا با وی داشته گفته است که خواهان  تحکیم همکاری‌های جاری میان دو کشور در عرصه‌های گوناگون است.

حکومت اسلامی ایران یکی از حامیان قوی شبه نظامیان حوثی است و کمک‌های تسلیحاتی و موشک‌های بالستیک را در اختیار آنها قرار می‌دهد.

نیروهای هم پیمان حامی دولت قانونی یمن پیشتر تصاویری را به همراه بقایای موشک‌های پرتاب شده از سوی شبه نظامیان حوثی به سوی پادشاهی سعودی نمایش دادند که نشان می‌دهد منشأ این موشک‌ها، حکومت ایران است.

مایک پمپئو وزیر  خارجه ایالات متحده آمریکا نیز در این باره  گفت که این ایران درآمد هایش را صرف تامین مالی تروریسم در منطقه می‌کند و باید فورا به این موضوع پایان دهد.

پمپئو در صفحه توئیترش نوشت: «ایران باید به استفاده از درآمدهای طبیعی‌اش برای تامین مالی تروریسم و ویران در همه جای منطقه پایان دهد