بر شمار مبتلایان و جانباختگان کرونا افزوده شده و مقامات مسئول به حکومت هشدار می دهند

وزارت بهداشت حکومت اعلام کرد :  در ۲۴ ساعت اخیر، ۱۶۸۰ تن دیگر ز به کورونا مبتلا شده اند و  تعداد کل آن ها از صدهزار  ۱۰۱ هزار و۶۵۰ تن رسید.کیانوش جهانپور خبرداد:   از روز گذشته تاکنون   ۷۸ تن از مبتلایان به کورونا جانشان را از دست داده‌اند؛ و آمار جان باختگان به ۶۴۱۸ تن رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت:  همچنین تا به امروز خوشبختانه ۸۱۵۸۷ تن بهبود یافته‌اند و حال  ۲۷۳۵ تن از آنان نامساعد گزارش شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: هم اکنون کشور در وضعیت عادی نیست.اگر قرار بود تنها  وزارت بهداشت درباره سلامت مردم تصمیم گیری کند، دستور تعطیلی  یک سال کشور را صادر می کردیم، اما آیا بخش‌های دیگر مثل اقتصاد می‌توانند این موضوع را تحمل کنند؟»

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: با بازگشایی  تمامی مساجد و امامزاده ها در ایران  تا ۵ روز دیگر سایر شهرهای کشور هم به کورونا مبتلا می شوند.

کیانوش جهانپور گفت:  سیاستی مبنی بر اعلام مناطق سفید از نظر شیوع کرونا به طور متمرکز نداریم و اعلام اسامی شهرها که چند روز قبل انجام شد، هیچ منبع رسمی نداشت.

کیانوش جهانپور گفت: البته قرار شد دانشگاه‌های علوم پزشکی به صورت استانی این مناطق سفید را اعلام کنند و قرار نیست به صورت متمرکز از طرف وزارت بهداشت اعلام شود. البته از طریق سامانه ماسک نیز این دسترسی وجود دارد که مناطق سفید کرونایی در کشور ردیابی شود.

وی تاکید کرد:  قرار نیست وزارت بهداشت هر ۵ روز یک بار فهرست اسامی شهرهای سفید از نظر شیوع کرونا را اعلام کند. اسامی شهرهای سفید از نظر شیوع کرونا حداکثر ۵ روز اعتبار دارد و ظرف ۵ روز این اسامی بازنگری می‌شوند و ممکن است وضعیت شهرها از سفید به زرد یا قرمز تغییر پیدا کنند. در نتیجه اسامی این شهرها از طرف وزارت بهداشت اعلام نشده است.

جهانپور در حالی این سخنان را مطرح می کند که  از ۱۷ فروردین امسال، حسن روحانی، که ریاست ستاد ملی مقابله با کرونا را نیز بر عهده دارد، بارها  درباره اعلام مناطق سفید سخن می گفت.

روحانی همچنین روز ۱۴ اردیبهشت اعلام کرد که ۱۳۲ شهرستان در وضعیت سفید هستند و اماکن مذهبی در این مناطق بازگشایی خواهند شد.

دولت روحانی بر اساس همین آمار شهرستان‌های سفید درباره بازگشایی مدارس نیز برنامه‌‌ریزی کرده و قرار است ۲۷ اردیبهشت در شهرهایی که وضعیت سفید دارند، مدارس باز شوند.

“منطقه سفید”، عبارتی است که مقام‌های دولت ایران برای توصیف شهرهایی که خطر شیوع کرونا در آنها پایین است به کار می‌برند. دو عبارت “منطقه زرد” و “منطقه قرمز” برای شهرهای دارای شیوع متوسط و بالا کرونا استفاده می‌کند.

مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های عفونی وزارت بهداشت نیز سه روز پیش در انتقاد از بکارگیری منطقه سفید گفت: استفاده از عبارت وضعیت سفید درباره برخی شهرها “گمراه‌کننده” است و “باعث افزایش تردد به شهرها و انتقال بیماری از مناطق آلوده‌تر به مناطق کمتر آلوده به کرونا می‌شود”.

منوچهر جمالی،دبیر کمیسیون بهداشت مجلس نیز در این باره گفت: در حال حاضر کرونا حتی شهرستان‌های سفید را هم تهدید می‌کند.باید منتظر خبر زودهنگام موج دوم کورونا باشیم.

نوید دانایی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان، وجود منطقه سفید شیوع کرونا را در این استان را رد کرد و گفت که در استان سمنان منطقه سفید وجود ندارد.

محمد علوی، سرپرست مرکز بهداشت خوزستان، نیز در این باره گفت: آمار مبتلایان به کورونا در این استان از حد انتظار فراتر رفته است.

سرپرست مرکز بهداشت خوزستان آمار مشخصی از موارد رسمی ابتلا و جان‌باختگان در این استان اعلام نکرده است، اما پیشتر در بخشی از مصاحبه‌اش گفته که «از ۱۸۰ مورد مثبت در یک شبانه روز تنها ۴۰ مورد بستری داشته‌ایم و تقریبا موارد سرپایی به بستری، چهار به یک بوده است».

قطعا خطر کرونا هنوز برای تمام شهر‌ها وجود دارد و هر گونه سهل‌انگاری ممکن است باعث پیک مجدد و سیر صعودی شود.

علیرضا وهاب‌زاده، مسئول فضای مجازی ستاد مقابله با کرونا، در حساب کاربری توئیترش  نوشته «قطعا خطر کرونا هنوز برای تمام شهر‌ها وجود دارد و هر گونه سهل‌انگاری ممکن است باعث پیک مجدد و سیر صعودی شود».