بر شمار هنرمندانی که زبان به اعتراض نسبت به کشتار مردم گشوده اند، همچنان افزوده می شود

شماری روز افزونی از هنرمندان ایران همچنان حمایت خود را از خیزش مردمی بیان می کنند. ولی تندروهای رژیم ابراز خشم کرده و می گویند آن ها به دنبال هنرشان بروند و در سیاست اظهار نظر نکنند.

یغما گلرویی ترانه سرای  ایرانی در انتقاد از رفتار دوگانه و منفعت‌طلبانه هنرمندان در امضای بیانیه صدای آبان ۹۸ که در آن سرکوب اعتراضات اخیر ایران محکوم شده است ،‌ گفت:  هنرمندان با این بیانیه‌ها گَندِ گذشته را می‌پوشانند. زمانی که بازار روحانی‌پرستی داغ بود . بایکوت شدم.

هنرمندان روز گذشته با انتشار بیانه ای  که به امضای بیش از ۱۳ هزار نفر هنرمند ایرانی رسیده بود،  سرکوب اعتراضات اخیر ایران را محکوم کرده و خواهان پیگیری مسببان این کشتار شده اند ،‌ گفته شده است که امکان امضای این نامه برای همگان فراهم است.

یغما گلرویی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: چند سالی‌ است با خود عهد کرده‌ام پای هیچ بیانیه و نامه سرگشاده‌ای امضا نگذارم. به این خاطر که آموخته‌ام رفتار سیاسی اغلب اهل فرهنگ و هنر این سرزمین از سرِ منفعت‌طلبی‌ است و اکثریت در جوامعی مثل جامعه ما اشتباه می‌کند، یا بهتر است بنویسم ساده به اشتباه می‌افتد.

از تکرارِ “تَکرار می‌کنم”های آن زبان به کامِ عافیت کشیده‌ امروز، تا “تا هزار و چهارصد با روحانی” و از نیمه راه برنگشتگان راهّ غلط که بسیاری هوادارانشان را پای صندوق رای بردند و حالا زیر فشار مخاطب می‌کوشند با انتشار همآهنگ یک متن شعاری فاقد مخاطب که پیدا نیست به چه کسی و با توقع چه پاسخی نوشته شده گندِ آن را بپوشانند و بعید نیست مدتی بعد مثل پست‌های انتخابات دلیت کنند و یک اسکرین شات از اقدام متهورانه اجتماعیشان برای خود نگه دارند غافل از این که روزگار اسکرینشات‌های خودش را می‌گیرد و عام اگر فراموشکار باشد، باز عده‌ای از خاطر نمی‌برند.

امضا کنندگان این نامه به حکومت این کشور در زمینه محروم کردن مردم ایران از “ابتدایی‌ترین حقوق انسانی” هشدار داده و نوشته اند که در این روزهای تلخ که از پسِ آبان ۹۸ گذشته ‌است، لحظه‌ای چهره‌ جوانانِ جان‌باخته، مردمان زخم‌خورده، مادران داغدار و پدران بی‌تاب از برابر چشم دور نمی‌شود.»

علی خامنه ای و مقامات سپاه ، معترضان را “اشرار” و وابسته به بیگانگان خوانده‌اند و حسن روحانی تعداد آنان را اندک و آشوبگر نامیده است که باید توسط دستگاه امنیتی کشور به سزای اعمالشان برسند .

در این بیانیه به حکومت هشدار داده : “با مردم چه می‌کنید؟ کدام روزن را برای شنیدن صدای مردم باز گذاشته‌اید؟ کدام تجمع اعتراضی مردم را تاب آورده‌اید؟ کدام حزب و تشکیلاتی که بتواند بیانگر خواست‌های مردم باشد را باقی گذاشته‌اید؟ هم‌چنان بر آنید تا با خشونت، مردم را از ابتدایی‌ترین حقوق انسانی و بدیهی‌ترین نیازهای شهروندی‌شان محروم کنید؟بدانید که فریاد فرو  خفته در گلوی مردم این سرزمین در تاریخ ماندگار خواهد شد.