بزرگترین رویداد هنری و موسیقی جهان، با نام “اروویزیون” یا “یوروویژن”، در این هفته در اسرائیل با شرکت هزاران نفر برگزار می شود

در همان حال که نگرانی از یک درگیری گسترده نظامی، هر روز شدت بیشتری می گیرد، و علیرغم تهدیدهای سازمان های ترور و گروه های ضد اسرائیلی که می کوشند این کشور را به تحریم بکشانند، در این هفته، اسرائیل پذیرای یکی از بزرگترین رویدادهای فرهنگی اروپا و جهان می باشد که حدود یک هزار هنرمند در رشته موسیقی و آواز در آن حضور دارند و هزاران نفر گردشگر، برای حضور در آن به اسرائیل آمده اند.

خواننده جزیره قبرس در مسابقات اروویزیون در تل آویو

سخن از یک مسابقه موسیقی به نام اروویزیون یا یوروویژن است، که ظاهرا رقابت بین کشورهای اروپایی برای عرضه کردن دلنشین ترین ترانه سال است. ولی حدود بیست کشور غیر اروپایی نیز در آن شرکت دارند که اسرائیل بهترین نمونه آن است، که گرچه در اروپا واقع نشده، ولی از نظر فرهنگی به آن قاره بستگی دارد و در سال گذشته، برنده بهترین ترانه شده و طبیعی است که امسال مهماندار این رقابت سالیانه می باشد.

در این رقابت هنری که در تل آویو، پایتخت فرهنگ و هنر اسرائیل برگزار می گردد، گروه آواز خوانان و نوازندگان چهل و یک کشور حضور دارند و مسابقه در سه مرحله برگزار می شود تا بهترین ترانه سال، بر حسب رای قضات هنری، و همچنین صدها هزار نفر از مردم در سراسر جهان تعیین گردد.

اسرائیل در گذشته سه بار در مسابقات اروویزیون به مقام اول رسیده است. ولی آنانی که ترانه امسال را شنیده اند، بعید می دانند که کشور میزبان، یعنی اسرائیل یکبار دیگر به این افتخار نائل شود.

آئین های رسمی این فستیوال، از شب گذشته (یکشنبه) در ساحل دریای تل آویو آغاز گردید و با رژه خوانندگان و شرکت کنندگان در این مسابقه، در مکانی که “میدان هنر اسرائیل” نامیده شده، ادامه یافت. خوانندگان شرکت کننده، در حالی که لباس های بسیار زیبایی بر تن داشتند، از روی فرش قهوه ای، و نه فرش سرخ، گذشتند و با کف زدن های بسیار از جانب تماشاچیان روبرو شدند.

تمام هتل های بزرگ اسرائیل پر شده و کار رستوران ها و اماکن تفریحی بسیار بالا گرفته است.

مرحله نخست مسابقات، شامگاه روز سه شنبه (فردا) برگزار می شود و طی آن، شماری از کشورها حذف می شوند و شماری دیگر به مرحله نهایی ارتقاء می یابند. ادامه این مرحله، شامگاه روز پنجشنبه برگزار می شود تا همه چهل و یک کشور بتوانند ترانه های خود را به روی صحنه اجرا کنند و شماری از آن ها به مرحله نهایی برسند.

ولی مرحله سرنوشت ساز، شامگاه روز شنبه برگزار خواهد شد که در آن ترانه های ده کشوری که به فینال رسیده اند، برای گزینش بهترین ترانه به رقابت خواهند پرداخت و کشور برنده اعلام خواهد گردید.

در تل آویو در روزهای اخیر فضای بسیار شادی برقرار شده و میهمانان خارجی، رنگ و بوی ویژه ای به این شهر بخشیده اند. خود میهمانان نیز، گرچه با هیجان رقابت هنری و انتخاب بهترین ترانه روبرو هستند، و ظاهرا اضطراب و نگرانی دارند که آیا پیروز می شوند و یا شکست می خورند، ولی همگی می گویند که در کنار ساحل تل آویو، خود را در حال گردشگری احساس می کنند، زیرا در یک هتل مجلل در ساحل دریا اقامت دارند و نه فقط از پذیرایی بسیار گرم برخوردار هستند، بلکه دیدن دریا و شنیدن صدای امواج، برایشان بسیار دلنشین است.

سازمان های ترور فلسطینی، و به ویژه گروه جهاد اسلامی آزادی فلسطین وابسته به حکومت اسلامی ایران، تهدید کرده بودند که در روزهای برگزاری این رویداد بزرگ هنری، تل آویو را موشک باران خواهند کرد. ولی به دنبال اقدامات بازدارنده اسرائیل، و همچنین میانجیگری مصر و تسهیلاتی که اسرائیل حاضر شد در اختیار اهالی غزه قرار دهد، تصور می رود که این تهدید عملی نخواهد شد و مسابقات اروویزیون در محیطی آرام، و با شکوه بسیار برگزار خواهد گردید.

همچنین، یک گروه سیاسی که هدف آن تشویق کشورهای جهان به تحریم اسرائیل است و بی دی اس نامیده می شود، تلاش بسیار کرد هنرمندان کشورهای مختلف را از سفر به اسرائیل و شرکت در مسابقات باز دارد. ولی این تلاش نیز با شکست روبرو شد و هیچ کشوری حضور خود در مسابقات را باطل نکرد.

برای مردم اسرائیل که مرتبا مورد تهدید گروه های ترور قرار دارند، و با عملیات تعرضی آنها روبرو هستند، هفته اروویزیون یک رویداد لذت بخش و خوشحال کننده است.

خوانندگان و هنرمندان کشور کوچک ایسلند در رقابت اروویزیون در تل آویو