بزرگترین هدیه انتخاباتی ترامپ به نتانیاهو: گفتگو برای پیشبرد پیمان نظامی مشترک، در دیدار در نیویورک


پرزیدنت ترامپ در سخنانی تایید کرد که گفتگویی با بنیامین نتانیاهو داشته و امکان امضای یک پیمان دفاعی مشترک را مورد بررسی قرار خواهد داد. اکنون سالیان دراز است که گروهی از سیاستمداران اسرائیلی توصیه می کنند که یک پیمان نظامی مشترک بین اسرائیل و ایالات متحده امضا شود. در ماه های اخیر بارها گفته شده بود که با حضور رئیس جمهوری چون پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید، اکنون بهترین زمان برای رسیدن به چنین هدفی می باشد.

شماری از رسانه های اسرائیلی، این وعده پرزیدنت ترامپ را به عنوان “بزرگترین هدیه انتخاباتی رئیس جمهوری ایالات متحده به نتانیاهو” تلقی کردند. ولی برخی تحلیلگران نیز گفتند که اسرائیل نباید به پیمان نظامی مشترک با ایالات متحده درآید، زیرا در آن صورت، دولت واشنگتن در صدد بر خواهد آمد که سیاست های منطقه ای و سیاسی و نظامی خود را بر اسرائیل تحمیل کند و این امری است که ممکن است منافع ملی اسرائیل را به خطر اندازد.

پرزیدنت ترامپ در یک پیام توییتری که انتشار داد، نوشت: «درباره امکان پیشرفت در راستای یک پیمان نظامی بین ایالات متحده و اسرائیل، گفتگویی با نتانیاهو داشتم».

این پیام رئیس جمهوری ایالات متحده، در فضای سیاسی واشنگتن نیز بازتاب گسترده ای داشت و برخی سیاستمداران، آن را مورد انتقاد قرار دادند، و برخی از آن پشتیبانی کردند.

اسرائیل از سال ها پیش تلاش کرده بود که شاید به عضویت پیمان ناتو در آید که در آن در کنار ایالات متحده، شمار زیادی از کشورهای اروپایی نیز عضویت دارند. ولی این خواسته اسرائیل با مخالفت روبرو گردیده بود و احتمال ندارد عملی شود.

در مورد ایالات متحده، مخالفان طرح از جمله استدلال می کنند که دولت آمریکا در سراسر منطقه منافع و مصالحی دارد که همیشه با نیازهای اسرائیل و ضروریات آن هماهنگ نیست و در برخی موارد، حتی ممکن است تضاد پیش آید.

این ابراز آمادگی پرزیدنت ترامپ، شبت گذشته یعنی سه روز پیش از انتخابات عمومی اسرائیل انتشار یافت و برخی گزارشگران گفتند که این تلاش لحظۀ آخر رئیس جمهوری ایالات متحده برای تقویت موقعیت نتانیاهو در جریان رای گیری پس فردا (سه شنبه) بوده است.

پرزیدنت ترامپ در پیام کوتاه خود، ادامه گفتگوها بین دو کشور در این باره را، به پس از انتخابات عمومی اسرائیل، و برپایی دولت آینده موکول دانست. او نوشت که هدف آن خواهد بود که همکاری گسترده کنونی بین ایالات متحده و اسرائیل در امور نظامی و امنیتی، در چارچوب منظمی قرار گیرد و مستحکم تر شود.

همایش سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل هفته آینده آغاز می شود و پرزیدنت ترامپ ابراز امیدواری کرد که در حاشیه آن گفتگوی بیشتری با نتانیاهو داشته باشد. پیشتر گفته شده بود که امکان دیدار بین پرزیدنت ترامپ و حسن روحانی در همین فرصت، منتفی شده است.

بنیامین نتانیاهو در پیام متقابل خطاب به پرزیدنت ترامپ، از او به گرمی سپاسگزاری کرد و وی را “دوست خوب من” لقب داده است. نتانیاهو نوشت که کشور اسرائیل هرگز دوستی به خوبی پرزیدنت ترامپ نداشته است. او نوشت: «با اشتیاق بسیار در انتظار دیدار با شما در حاشیه همایش مجمع عمومی هستم تا بتوانیم به پیشبرد طرح عقد پیمان نظامی مشترک بپردازیم. همکاری سازنده خود در مبارزه با ترور را قاطعانه پیش خواهیم برد».

از هنگامی که اندیشه پیمان دفاعی مشترک مطرح گردید، بیش از شصت سال می گذرد و اسرائیل در آن هنگام سال های نخست برپایی دوباره خود را می گذراند، و همه کشورهای عرب قاطعانه اعلام می کردند که قصد دارند اسرائیل را نابود کنند.

یک دیدگاه

  1. باتبریک به مردم اسرائیل ،هرروز گامی به جلو،این چرخه روبه جلو برای جبران گذشته های دور است.
    برعکس درکشور ماتم زده و اشغال شده من هرروز چند گام به عقب است ،تابزودی به ۱۵۰۰سال قبل عربستان نائل آئیم.«مدینه فاضله مرتجعین اشغال گر».

Comments are closed.