بستری کردن صائب عریفات فلسطینی در بیمارستان هداسا در اورشلیم، با اعتراض عربی و اسرائیلی روبرو شد

بستری شدن یک مقام ارشد حکومت خودگردان فلسطینی در بیمارستان هداسا در اورشلیم، به دنبال مبتلا شدن به ویروس کورونا، بحث و جدل شدیدی را هم در داخل اسرائیل و هم در شبکه های اجتماعی کشورهای عرب برانگیخته است، که هر یک، استدلال دیگری را پیش می کشد.

سخن از صائب عریقات، فرد شماره در حکومت خودگردان فلسطینی است که یکی از تندروهای فلسطینی در مخالفت با سیاست های  اسرائیل محسوب می شود .

او هفته پیش به کورونا مبتلا گردید و از آن جا که سن بالا دارد و سابقه بیماری زمینه ای نیز داشته، بیماری کووید ۱۹ در او شدت گرفته و دستگاه تنفسی وی تقریبا از کار افتاده است.

عریقات، روز گذشته (دوشنبه) با هلیکوپتر از رام الله به بیمارستان هداسا در اورشلیم انتقال یافت و پزشکان و پرستاران بلافاصله برای رسیدگی به وی بسیج شدند.

ولی انتشار خبر موجب گردید که ده ها تن اسرائیلی که عزیزان خود را در عملیات تروریستی فلسطینی از دست داده اند، در کنار بیمارستان گرد آیند و به اعتراض بپردازند که چگونه است که دولت اسرائیل یک ابر تروریست فلسطینی را برای معالجه در بیمارستان خود می پذیرد، که اگر شفا یابد، دوباره به رهبری ترور علیه اسرائیل باز خواهد گشت.

صائب عریقات که حدود هفتاد سال سن دارد، عضو اصلی هیات نمایندگی فلسطینی در مذاکرات صلح مادرید در بیست و پنج سال پیش بود و از آن هنگام تا کنون همیشه به عنوان شخصیت ردیف دو حکومت خودگردان، پس از محمود عباس به شمار آمده است.

به موازات اعتراض خانواده ها در اسرائیل، شبکه های اجتماعی برخی کشورهای عرب و به ویژه امارات و بحرین در پیام های اینترنتی خود نوشته اند: چگونه ممکن است فلسطینی ها پرچم امارات را به خاطر عادی سازی روابط با اسرائیل آتش میزنند، ولی خود رهبرانشان برای درمان و نجات جان خود به اورشلیم آمده و در یک بیمارستان اسرائیلی بستری می شوند.

گفتنی است که عریقات می توانست در بیمارستان فلسطینی شرق اورشلیم، به نام بیمارستان المقاصد بستری شود و یا هلیکوپتر، او را به بهترین بیمارستان در عَمان پایتخت اردن منتقل سازد. ولی او بیمارستان هداسا در اسرائیل را بر همه آن ها ترجیح داد، زیرا می داند که پزشکی در اسرائیل، در سطح بسیار بالایی قرار دارد.