بسیاری از نهادهای یهودی آمریکا از سخنان پرزیدنت ترامپ علیه یهودیان حزب دموکرات انتقاد کردند

سخنان پرزیدنت ترامپ که گفت “یهودیانی که به حزب دموکرات رای می دهند، یا بی اطلاع هستند و یا آن که وفادار نمی باشند” خشم گروه های زیادی از یهودیان ایالات متحده را برانگیخت، ولی یهودیانی که طرفدار حزب جمهوریخواه هستند، از آن جانبداری کردند.

یهودیان در ایالات متحده، به طور سنتی به حزب دموکرات رای داده اند، زیرا از دیدگاه آنان، دموکرات ها به سیاه پوستان و اقلیت های دینی و از جمله یهودیان، توجه بیشتری دارند. با این همه، در جریان گزینش پرزیدنت باراک اوباما و پس از آن، درصدی از یهودیان از دموکرات ها دور شدند و به جمهوریخواهان روی آوردند.

پرزیدنت ترامپ، شب گذشته (سه شنبه) در دیدار با خبرنگاران در کاخ سفید گفت که از دیدگاه وی، یهودیانی که به دموکرات ها رای می دهند، از ماهیت واقعی آنان آگاهی ندارند و یا آن که فاقد وفاداری به کشور ایالات متحده می باشند.

سازمان های پرقدرت یهودی در ایالات متحده از انتشار این سخنان رئیس جمهوری ابراز ناخرسندی کردند. “کمیته یهودیان آمریکا” که یکی از پرقدرت ترین نهادهای یهودی آمریکایی می باشد، از پرزیدنت ترامپ خواستار شد این سخنان را پس بگیرد. در بیانیه این نهاد گفته شده که سخنان پرزیدنت ترامپ تکان دهنده و غیرقابل قبول است و موجب ایجاد شکاف در جامعه یهودیان آمریکایی می گردد و آن کس که در کاخ سفید نشسته نباید چنین سخنانی بر زبان آورد.

رئیس نهاد دیگری به نام “جامعۀ ضد افترا” به خبرنگاران گفت “این ادعا که یهودیان به کشورشان وفادار نیستند، سالیان دراز بهانه ای برای تهاجم علیه یهودیان و ستمگری نسبت به آنان بوده است”.

ولی در مقابل، ائتلاف یهودیان جمهوریخواه که از طرفداران جدی پرزیدنت ترامپ محسوب می شود، جانبداری خود را از او اعلام کرد و خاطر نشان ساخت که منظور رئیس جمهوری آن بوده که یهودیانی که به دموکرات ها رای می دهند، نسبت به خودشان ابراز عدم وفاداری می کنند. پرزیدنت ترامپ در سخنان خود نگفته بود که عدم وفاداری یهودیان دموکرات نسبت به کجا و یا کیست. اکنون یهودیان جمهوریخواه می گویند که این عدم وفاداری، نسبت به خود جامعه یهودی می باشد و منظور پرزیدنت ترامپ، عدم وفاداری نسبت به ایالات متحده نبوده است.

یک دیدگاه

  1. ترامپ یک فرد ملی است که عاشق پیشرفت کشورش میباشد. من مطمعن هستم که حسودان حزب دمکرات، (حزبی که کمک به ورود و پایدار شدن خمینی در سال ۵۷ شد)، میخواهند که مزاحم پیشرفت حزب جمهوریخواه ترامپ بشوند و ان هم به هر طریق ممکنه یعنی حتی با بازی با جملات او.

Comments are closed.