بشار اسد در دیدار با سپرست امور امنیت ملی عراق خواستار همکاری بیشتر بین دو کشور شد

بشار اسد در دیدار با سپرست امور امنیت ملی عراق خواستار همکاری بیشتر بین دو کشور شد

رئیس جمهوری سوریه بشار اسد در دیداری که با سرپرست امور امنیت ملی عراق انجام دادپیشنهاد کرد که همکاری‌های نزدیکتری بین دو کشور برقرار گردد.

بشار اسد در  این دیدار گفت که این نوع همکاری به منافع مشترک دو کشور خدمت  بسیاری می‌کند و امکان می‌دهد که دو کشور متفقا برای سرکوب نیروهای مذهبی افراطی و گروه‌های تروریستی فعالیت بیشتری داشته باشند.

آگاهان سیاسی می گویند که این پیشنهاد همکاری می تواند گام نخست بشار اسد برای رها شدن از وابستگی کامل به حکومت اسلامی ایران باشد.

دولت عراق گرچه ظاهرا یک دولت شیعه می باشد  در سال‌های اخیر می‌کوشد که خود را از وابستگی به حکومت ایران برهاند و همچنین اصرار می ورزد که واحدهای مسلح شیعه در عراق که تحت فرمان حکومت ایران قرار دارند و از آن کشور حقوق می گیرند منحل شوند.

معاون مشاور امنیت ملی عراق گفت که همکاری دو کشور تا کنون توانسته است در مبارزه با افراط گرایان تروریسم در هر دو کشور موثر واقع شود.

بشار اسد این فراخوانی خود را در دیداری که روز گذشته یکشنبه با مشاور امنیت ملی عراق به نام و صالح الفیاض داشت مطرح ساخت.

بشار اسد در سخنان خود گفت که همکاری دو کشور عراق و سوریه موجب تقویت استقلال آنها در برابر نیروها و قدرت هایی می شود که قصد دارند دو کشور را تجزیه کنند.

ظاهراً این سخنان اسد اشاره خطاب به ایالات متحده و کشورهای غربی بوده است اما بی تردید این  حکومت اسلامی ایران است که می کوشد به نحوی بر عراق و سوریه مسلط گردیده و آنها را وسیله ای برای اجرای خواسته های خود در خاورمیانه و دشمنی با اسرائیل قرار دهد.

بشار اسد در سخنان خود گفت مهم نیست که چالش هایی که در برابر ما قرار دارد تا چه حد دشوار می باشد اما ما باید تمام تلاش خود را برای حفظ استقلال دو کشور به عمل آوریم.

حکومت ایران بارها گفته است که به دعوت پرزیدنت بشار اسد افراد خود را به سوریه فرستاده و هنگامی که رئیس جمهوری سوریه درخواست کند از آن کشور بیرون خواهد رفت.

اما آگاهان می‌گویند که بعید می نماید که رژیم ایران به چنین گفته ای عمل کند بلکه تلاش بسیاری دارد که در سوریه بماند و آن کشور را به پایگاهی برای خود مبدل سازد.

تحلیلگران بر این باورند که در نهایت امر با پایان گرفتن خیزش ملی در سوریه بشار اسد ناچار خواهد بود که به کشورهای غربی و امیرنشین های ثروتمند حوزه خلیج فارس روی آورد که هزینه بازسازی آن کشور را تامین کنند و این امر سوریه را از حکومت ایران- روسیه و چین دور خواهد ساخت.

مسلم آن است که رژیم ایران توانایی مالی را برای بازسازی سوریه ندارد و از این رو دولت دمشق چشم امید خود را باید به کشورهای غربی بدوزد.

یک دیدگاه

  1. بشار امنیت اسرائیل مهم است و اولویت امنیت اسرائیل است اسرائیل نمی گذارد شرارت در کنار گوشش شرارتهای اسلامی پایگاه بزنند و اسرائیل را تهدید به نابودی کنند . اسرائیل بزرگ می شود درود وبرکت بر اسرائیل باد تا ابد درودو برکت بر بنی اسرائیل

Comments are closed.