بعد از ژاپن هند نیز واردات نفت از ایران را کاهش داده است

خریداران نفت ایران به ویژه در آسیا سعی بر آن دارند که خرید نفت از ایران را متوقف کنند و در پی جایگزینی برای نیازهای آینده خود باشند.

کشورهای آسیایی خریدار بیش از ۶۰ درصد نفت صادراتی ایران بودند خبرگزاری فرانسه به نقل از رسانه‌های محلی ژاپن نوشته است واردکنندگان نفت ایران در ژاپن به دلیل نگرانی از تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران برای توقف واردات نفت از ایران آماده می شوند.

گزارشها حاکی از آن است که ژاپن  برای معافیت از تحریم‌های نفتی آمریکا علیه جمهوری اسلامی از قرارمعلوم  به نتیجه نرسیده است و واردکنندگان نفت ژاپن از ایران از ماه اکتبر یک ماه دیگر خرید نفت از ایران را متوقف کنند.

واردکنندگان ژاپنی به دنبال جایگزین کردن نفت ایران با کشورهای دیگر هستند.

دور دوم تحریم های آمریکا علیه ایران که صنعت نفت و صادرات نفت را در بر میگیرد از ماه نوامبر به اجرا در  خواهد آمد.

آمریکا تصمیم دارد با اجرای این تحریم ها امکان صادرات نفت ایران را به صفر برساند.

حذف کامل نفت ایران از بازارهای جهانی کاهش بیش از ۴ درصدی میزان عرضه نفت  را به دنبال خواهد داشت و در صورت عدم وجود منابع جدید به احتمال بسیار زیاد موجب بالا رفتن قیمت نفت خام در جهان خواهد شد.

یک کمپانی نفتی گفته است شاید به خرید نفت از ایران ادامه دهد.

در زمانهای تحریم ایران در گذشته  کشور هند از خریداران نفت ایران بود و چون  قادر به پرداخت بهای نفت خریداری شده از ایران نبود تا پس از امضای برجام ایران توانست طلب خود را که معادل چند میلیارد دلار بود از هند را وصول کند.

اکثر کشورهای آسیایی نیز به خاطر تحریم‌های آمریکا اعلام کردند که ناگزیرند تا برای خرید نفت ایران جایگزین دیگری پیدا کنند زیرا هم نمی خواهند که تحریم‌های آمریکا گریبانگیر شان شود و هم زیان های ناشی از تحریم‌ها را متحمل شوند.