بغداد در اعتراض به حملات هوایی و زمینی ایران و ترکیه سفرای این دو کشور را احضار کرد

یک بار دیگر بغداد در اعتراض به حملات هوایی و زمینی حکومت ایران و ترکیه به خاک عراق سفرای این دو کشور به طور جداگانه احضار کرد.

وزارت خارجه عراق با انتشار بیانیه ای اعلام کرده است که احضار سفیر ایران به علت  بمباران روستاهای مرزی در ارتفاعات آلانه از توابع شهر حاج عمران واقع در استان اربیل، توسط نیروهای سپاه پاسداران  صورت گرفته است.

بدین سان دولت جدید عراق حق حاکمیت و تمامیت ارضی را به کشورش بازگرداند و تلاش می کند دخالت های نظامی و فتنه گرانه حکومت ایران و گروه های مسلح را در عراق محدود کند .

در این حملات  توپخانه سپاه در روزهای اخیر، مراکز کومله و دموکرات را در مناطق مرزی کردستان عراق با ایران، مورد هدف قرار داده بود.

این حملات توپخانه‌ای خسارات مالی فراوانی به همراه رعب و وحشت در بین روستائیان این منطقه در پی  داشته است.

عراق  همچنین نقض حاکمیت ملی این کشور از سوی ترکیه را نیز محکوم کرد.

در بیانیه وزارت خارجه عراق آمده است: «عراق حقوق مشروع خود در اتخاذ تدابیری که حاکمیت ملی و سلامت ملت این کشور را حمایت کنند، مانند درخواست از شورای امنیت سازمان ملل و سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در انجام مسئولیت‌هایشان را برای خود محفوظ می‌دارد».

همچنین مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق هم در توئیتی نوشت: «موشک‌هایی که “یادمان” سرباز گمنام را در بغداد مورد هدف قرار دادند، می‌کوشند ثبات و آینده ما را تهدید کنند و این موضوعی است که نمی‌شود درباره آن کوتاه آمد».

وی خطاب به ایران و ترکیه  گفت: «به طرف‌های قانون‌گریز اجازه نمی‌دهد عراق را به گروگان گرفته تا در آن هرج و مرج ایجاد کرده و برای ادامه منافع خود بهانه‌ای بتراشند. ما به قولی که به ملت برای حمایت از حاکمیت ملی و کرامت کشور و شهروندان داده‌ایم، پای‌بندیم».

امارات عربی متحده نیز با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که مداخله نظامی ترکیه و ایران در شمال عراق، علاوه بر نقض حاکمیت این کشور، باعث وحشت غیر نظامیان شده است.

کوتاه مدتی پس از آن که ترکیه رژیم ایران را متهم ساخت که به چریک های کرد جدایی طلب ترکیه، موسوم به “پ کا کا” در داخل ایران پناه داده و ترکیه ممکن است به اقدامات تلافی جویانه دست بزند، تهران و انکاراهم‌زمان مواضع چریک های حزب کارگران کردستان را هدف قرار دادند .   این بمباران  یک روز پس از سفر ظریف، بە ترکیە، صورت گرفت.