بلندپایگان سیاسی آمریکا از حفاری های باستانشاسی دوران حضرت داود در اورشلیم دیدن کردند

حفاری های باستانشناسی در ماکنی که سه هزار سال پیش حضرت داود آن را پایتخت خود قرار داد

امروز (یکشنبه) فاش شد که مشاور امنیت ملی کاخ سفید، جان بولتون از حفاری های باستانشناسی در بخش شرقی اورشلیم دیدن کرده و دریافته است که پایتخت اسرائیل یک سابقه سه هزار ساله دارد و توسط حضرت داوود پادشاه یهود برپا شده است.

این ناحیه در فاصله چند صد متری از تپه معبد مقدس یهود قرار دارد که جایگاه کنونی مسجد الاقصی و همچنین مسجد عمر می باشد که دارای یک گنبد زیبای طلای ناب است.

منطقه مورد حفاری، “شهر داود” نامیده می شود، زیرا یافته های باستانشناسی نشان می دهد که حضرت داود نخستین واحدهای مسکونی شهر جدید التاسیس اورشلیم را در این نقطه برپا کرد و در فاصله چند صد متری آن، به روی تپه ای که “تپه صیون” نام گرفته، بیت المقدس یهود را برپا کرد.

این حفاری ها به خوبی ثابت می کند که سرزمین اسرائیل و به ویژه شهر اورشلیم، از سه هزار سال پیش جایگاه ملت یهود بود و کشور اسرائیل در این نقطه پا به صحنه وجود گذاشته و علیرغم دو هزار سال پراکندگی، هرگز ارتباط یهودیان جهان با سرزمین پدری خود متوقف نمانده است.

جان بولتون که به همراهی دیوید فریدمن سفیر ایالات متحده در اسرائیل به این دیدار باستانشناسی رفته بود، از عظمت شهر داود ابراز شگفتی کرد و آن را نشان تمدن باستانی یهودیان در این سرزمین دانست.

“شهر داود” در نقطه ای قرار دارد که فلسطینیان آن را به عنوان بخشی از پایتخت آینده خود مطالبه می کنند و این درحالی که آن مکان و همه نقاط مجاور آن حاوی آثار باستانی بسیار مهمی از پیشینه ملی و تاریخی یهودیان است.

ایالات متحده سه ماه پیش اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت. ولی فلسطنیان تاکید می کنند که هرگز از مطالبه شرق اورشلیم به عنوان پایتخت آینده خود صرفنظر نخواهند کرد.

پیشتر شایع شده بود که طبق طرح پرزیدنت ترامپ، ممکن است با برپایی پایتخت فلسطینیان در چهار نقطه در حومه شهر اورشلیم موافقت شود. ولی مقامات رسمی، این خبر را تائید نکرده اند.

یک دیدگاه

  1. واقعا بی انصافی است که کسی اسرائیل را برای اینکار سرزنش کند؛ زیرا هیچ کشوری در دنیا از کشف چنین اثر تاریخی با ارزشی (حتی با هزینه زیاد مالی و سیاسی) که بخش مهمی از میراث جهانی است، چشم پوشی نخواهد کرد؛ دیگر چه برسد که آن اثر تاریخی هویت ملی همان کشور نیز باشد.
    نمونه کوچک آنرا میتوان در همدان دید که تقریبا نیمی از بخش قدیمی شهر برای بیرون آوردن آثار هگمتانه تخریب شده است.

Comments are closed.