بلومبرگ:‌بایدن در حال بررسی روش‌های کاهش فشار بر رژیم ایران‌ بدون لغو تحریم‌ها است

بلومبرگ با انتشار گزارشی خبر داد که دولت آمریکا در حال بررسی گزینه‌هایی چون حمایت از اعطای وام صندوق بین‌المللی پول به رژیم ایران و کاهش تحریم‌هایی است که مانع رسیدن کمک‌های مرتبط به کرونا به ایران می‌شود تا بتواند پیش از بازگشت به برجام و برداشته شدن تحریم‌ها، فشار مالی بر رژیم  ایران را کاهش دهد.

بلومبرگ روز شنبه، با انتشار این خبر نوشت که این گام‌ها می‌تواند با «دلایل انسان‌دوستانه» توجیه شود، اما شامل لغو تحریم‌های اصلی علیه جمهوری اسلامی نخواهد شد.

رژیم ایران اسفند سال ۹۸ برای اولین بار از صندوق بین‌المللی پول درخواست وام اضطراری ۵ میلیارد دلاری جهت «پیشگیری، درمان و مقابله با آثار اقتصادی» شیوع کرونا کرد.

با این حال دولت پرزیدنت ترامپ با این استدلال که «این پول صرف کمک به مردم ایران نخواهد شد» و صرف هزینه‌هایی چون کمک به گروه‌های شبه نظامی در منطقه می‌شود، با درخواست رژیم ایران مخالفت کرد.

دولت پرزیدنت ترامپ بارها اعلام داشت که دارو و غذا شامل تحریم ها نمی شود و اگر رژیم ایران واقعا می خواهد برای مردم ایران اقلام دارویی یا مواد غذایی تهیه کند میتواند این کار را انجام دهد اما رژیم اسلامی فقط در صدد تامین پول برای اع=هداف دیگر است.

اکنون به نظر میرسد که با وجود تحریم ها و مشخص نبودن زمان دقیق آغاز مذاکرات میان ایالات متحده و رژیم ایران دولت بایدن در فکر پیدا کردن راه حلی است که بتواند تا حد ممکن فشار تحریم ها بر رژیم اسلامی را کم کند.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، یک گزینه دیگر صدور فرمان اجرایی از سوی رئیس‌جمهور آمریکا برای بازگشت به برجام است.

صدور فرمان اجرایی به معنای لغو تحریم‌ها نیست و می‌تواند مقدمه بازگشت دولت آمریکا به برجام باشد.

این اقدام احتمالی جو بایدن میتواند با مخالفت مجلس سنا روبرو گردد.

در روزهای گذشته سناتور ارشد جمهوریخواه جیم آینهوف طی یادداشتی در مجله فارن پالسی به شدت با اقدام احتمالی بایدن به برجام مخالفت نمود و تاکید کرد که مجلس سنا با این اقدام مخالفت خواهد کرد و اجازه نخواهد داد که بایدن برجام پیشین را زنده کند و به گفته سناتور آینهوف اگر قرار است مذاکرات و توافقی صورت گیرد باید خواست های اسرائیل و کشورهای عرب را نیز در نظر داشته باشد.

پیش از این محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز در گفت‌وگو با روزنامه همشهری در توضیح مدل پیشنهادی برای حل بن‌بست کنونی در مسیر احیای برجام گفته بود آمریکایی‌ها «می‌توانند همین امروز بیانیه بدهند که می‌خواهند به برجام برگردند، ما هم در سطح رئیس جمهوری اعلام خواهیم کرد به محض اینکه آن‌ها برگردند ما هم تعهدات را در دستور کار قرار می‌دهیم».

اکنون نحوه برگشت و اینکه کدام طرف باید پیشقدم این امر گردد مورد بحث و چالش قرار دارد.

در روزهای اخیر آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواستار همکاری ایران و آمریکا برای حل این بحران شده بود.

از سوی دیگر امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در روزهای گذشته خواهان شرکت عربستان در مذاکرات آتی میان رژیم ایران و اروپا و آمریکا شد.

وی همچنین خواهان میانجی گری بین ایران و امریکا شد و فرانسه را یک میانجی گر صادق دانست.

حسن روحانی به شدت با آن مخالفت نمود و گفت: پنج به اضافه یک به پنج به اضافه دو تبدیل نخواهد شد.

از سوی دیگر محمدجواد ظریف در جست‌وجوی راهی برای هموار کردن مسیر برجام این پیشنهاد ضمنی را در رسانه‌ها مطرح کرده است که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از طریق کمیسیون مشترک برجام هماهنگی لازم برای بازگشت دو کشور به برجام را فراهم کند.

در روزهای اخیر موضوع بازه زمانی که ایران با تولید مواد لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای فاصله دارد، به یک موضوع مهم تبدیل شده است.

از سوی دیگر مقام های سیاسی و نظامی و امنیتی اسرائیل طی روزهای گذشته بارها هشدار داده اند که در صورت برگشت ایالات متحده به برجام و در نظر نگرفتن نگرانی های جدی اسرائیل در زمینه برنامه اتمی و موشکی رژیم ایران این کشور ناچار خواهد بود خود اقدام کند.

در همین باره روز گذشته آوی دیختر مسئول کمیسیون امنیتی مجلس اسرائیل هشدار داد که با توجه به سیاست احتمالی بایدن در جهت مماشات و سازش با رژیم ایران ارتش اسراییل باید آماده حمله به منظور نابودی تاسیسات اتمی و موشکی رژیم ایران باشد.

پیش از آن زاخی هنگبی وزیر آبادانی و شهرک سازی اسرائیل نیز گفته بود که بر این باور است که ایالات متحده هیچ گاه به ایران حمله نخواهد کرد و این ارتش اسرائیل است که باید خود را برای حمله نظامی آماده سازد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، به تازگی با تاکید بر این که «فشار حداکثری» دولت ترامپ برای مهار ایران موفق نبوده است، هشدار داد چنانچه ایران به نقض تعهدات هسته‌ای خود ادامه دهد، تنها «چند هفته» تا تولید مواد شکافت‌پذیر هسته‌ای (موسوم به شکافا) برای ساخت سلاح هسته‌ای فاصله دارد.

پیش از این، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، با هشدار درباره اجرای کامل این قانون توسط دولت ایران، خواستار افزایش تلاش‌های بین‌المللی برای نجات برجام شده بود.‎

همزمان با این تحولات، روز گذشته روزنامه وال استریت جورنال به نقل از سه دیپلمات اروپایی نوشت بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی پاییز امسال در جریان بازدید از دو سایت هسته‌ای اعلام نشده ایران نمونه‌هایی برداشته‌اند که پس از آزمایش مشخص شده حاوی آثار مواد رادیواکتیو هستند.

گزارش بلومبرگ می‌افزاید، این نمونه‌ها می‌توانند نشان‌دهنده آن باشند که ایران فعالیت‌هایی مرتبط با سلاح هسته‌ای را انجام داده است.