بلومبرگ: آمریکا طرح تحریم همه سیستم مالی رژیم ایران را به هدف ورشکستگی کامل آن به اجرا می گذارد 

خبرگزاری بلومبرگ در یک گزارش اختصاصی نوشت که  دولت پرزیدنت ترامپ قصد دارد تحریم کامل سیستم مالی ایران را به اجرا بگذارد که نتیجه آن می تواند متوقف کردن کامل دادوستدهای بانکی ایران با کشورهای خارجی باشد و بانک های معدودی را که هنوز با رعایت شرایط خاصی به دادوستد مالی با رژیم یاران مشغول هستند، بکلی قطع کند.

خبرگزاری بلومبرگ به نقل از سه منبع آگاه  خبری نوشته است که پرزیدنت ترامپ در حال بررسی تحریم‌های جدید برای قطع ارتباط اقتصاد ایران با جهان است. این تحریم‌ها ۱۴ بانک و کل بخش مالی را هدف قرار خواهد داد.

در این گزارش آمده است:  این اقدام که دسترسی حکومت  اسلامی به سیستم مالی جهان را از بین می‌برد، اندک راه‌های قانونی باقیمانده برای ایران را محدودتر کرده و رژیم را به تجارت‌های غیررسمی و غیرقانونی وابسته‌تر خواهد کرد.

این خبرگزاری در ادامه نوشته است که این پیشنهاد همچنان در حال بررسی است و هنوز برای شخص ترامپ ارسال نشده است.

منابع آگاه خبری گفته اند که  این تحریم‌ها دو هدف دارند: اول از بین بردن مجاری اندک درآمد برای دولت ایران و دوم جلوگیری از جو بایدن در بازگرداندن آمریکا به توافق هسته‌ای در صورت پیروزی او در انتخابات آبان ماه.

یادآور می شود که جو بایدن نیز پیشتر گفته بود که قصد دارد درصورتی‌که در انتخابات پیروز شود، آمریکا را به توافق هسته‌ای بازگرداند، به شرط آنکه حکومت ایران نیز به تعهدات برجامی خود برگردد. بایدن سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ بر رژیم  اسلامی را شکست‌خورده ارزیابی کرده و گفت با وجود تحریم‌های دولت ترامپ، تهران  از زمان روی‌کار آمدن ترامپ به ساخت سلاح هسته‌ای نزدیک‌تر شده است.

بلومبرگ نوشته است: در صورتی‌که این پیشنهاد مورد تایید قرار گیرد، دولت ترامپ به موجب اختیاراتی که هدف از آنها تنبیه اشخاص مرتبط با تروریسم، توسعه موشک‌های بالستیک و نقض حقوق بشر است، این چهارده بانک را که تاکنون از تحریم‌ها در امان مانده بودند هدف قرار خواهد داد.

این خبرگزاری در ادامه نوشته که  مقامات وزارت خزانه‌داری، وزارت خارجه و شورای امنیت ملی آمریکا از اظهار نظر در این مورد خودداردی کرده‌اند.

در ادامه گزارش امده است که  چندین نفر از مقامات دولت ترامپ از پیشنهاد ارائه شده استقبال نکرده‌اند، چرا که آنان معتقدند این اقدام ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به ایران را با پیچیدگی‌های فراوانی همراه خواهد کرد.  از سوی دیگر منتقدان این پیشنهاد معتقدند تحریم‌هایی که تاکنون بر ایران اعمال شده‌اند آنقدر سنگین هستند که دور جدیدی از تحریم‌ها تفاوت چشمگیری به وجود نخواهد آورد.

بلومبرگ در پایان گزارش خود نوشته است: در مقابل، طرفداران تحریم‌های جدید معتقدند این اقدام کار بازگشت به توافق هسته‌ای را برای بایدن سخت‌تر می‌کند و در عین حال هزینه تعامل با حکومت اسلامی را برای شرکت‌های مختلف در سراسر جهان سنگین‌تر خواهد کرد.