بلومبرگ: آمریکا هشت کشور را از تحریم خرید نفت ایران معاف می کند، ولی میزان فروش کلی نفت مشخص نیست

سه روز پیش از آغاز مرحله دوم تحریم های اقتصادی ایالات متحده علیه رژیم ایران، که شامل تحریم نفت و گاز ایران است، خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ که تخصص آن امور اقتصادی می باشد، گزارش داد که دولت واشنگتن موافقت کرده هشت کشور دوست را از این تحریم ها معاف کرده و به آن ها اجازه دهد که همچنان به خرید نفت از حکومت ایران، ولی به میزان محدود و موقت ادامه دهند.

بلومبرگ در گزارش خود نام چهار کشور را این چنین اعلام کرد: کره جنوبی، ژاپن، هند و چین. ولی نوشت که هنوز نام چهار کشور دیگر مشخص نیست.

کره جنوبی و ژاپن تا کنون از مشتریان عمده نفت ایران بوده‌اند و با ایالات متحده همکاری نزدیکی دارند و بنابراین دولت واشنگتن صلاح نمی بیند که آنان را به طور کامل از خرید نفت ایران محروم سازد.

در گزارش بلومبرگ گفته نشده که ایالات متحده اجازه خرید چه مقدار از نفت ایران را به آن کشورها خواهد داد و درآمد رژیم ایران از این فروش چه مقدار خواهد بود و چگونه آن پول به ایران انتقال خواهد یافت.

پرزیدنت ترامپ دو روز پیش گفته بود که کشورها، به خرید نفت از ایران نیازی ندارند، زیرا نفت به حد کافی در بازار جهانی موجود است. گزارش بلومبرگ، اگر درست باشد، نشان می دهد که در هر حال، نفت کافی در بازار، برای تامین نیاز آن کشور خاور دور وجود ندارد.

نکته دیگری که هنوز مشخص نگردیده، مساله میزان دسترسی رژیم ایران به نهاد بین المللی مبادله پول، به نام سوئیفت است. محرومیت ایران از عضویت در سوئیفت آن کشور را از امکان انتقال پول فروش نفت به داخل کشور محروم می کند و هنوز معلوم نیست که آیا ایالات متحده استثنایی در این زمینه قائل خواهد شد یا خیر.

در برخی گزارش های اخیر گفته شده بود که ممکن است یک بانک ایرانی، به ارتباط خود با سوئیفت همچنان ادامه دهد.

 

یک دیدگاه

 1. آیا واقعا آقای ترامپ و دولت ایشان اینقدر نادان هستند یا خود را به حماقت میزنند.
  هشت کشور معاف شده مشتریان اصلی نفت ایران میباشند که بیش از ۹۰ درصد صادرات نفت ایران به این کشورها است.
  باز هم زمان تصمیم و اقدام نهایی برای براندازی حکومت جمهوری اسلامی رسید و دستهای پیدا و پنهان برای نجات آنها به کار افتاد.
  و باز هم این دروغ نفرت انگیز تکرار شد که تغییر حکومت ایران تنها وظیفه مردم است؛ کاری غیرممکن که در زمان تغییر دیگر دیکتاتورها همانند صدام یا قذافی هرگز به مردم آنها محول نگردید.
  چه بسا ارسال بسته های انفجاری به سران حزب دموکرات و کشتار یهودیان نمازگزار از جمله همین فشارها بر دولت ترامپ در آستانه انتخابات بود.
  تا زمانی که دلالی تسلیحات و نفت اساس تجارت کشورهای غربی است، آنها هرگز هیچ اقدامی برای سرنگونی حکومت جمهوری اسلامی انجام نخواهند داد و مردم ایران را نیز در هر اقدامی نهایتا تنها خواهند گذاشت و یا جانب حکومت را خواهند گرفت.
  زیرا منافع سرشار این مترسک منفور و فتنه گر در خاورمیانه با ایجاد چرخه دائمی فروش نفت و خرید سلاح توسط کشورهای عربی، برای غربیها قابل چشم پوشی نیست.
  البته در این بین اسرائیل نیز در کنار مردم ایران قربانی بزرگ این تجارت کثیف است، هرچند که کشورهایی مانند انگلیس در پشت حمایت از این سیاست بدنبال فشار بر اسرائیل نیز هستند.
  در هر حال اسرائیل با پرداخت کمکهای ناچیز کشورهای غربی مجبور به کنار آمدن با این شرایط ناگوار گردیده و تلاش میکند تا تحت همین شرایط تحمیلی منافعی را برای خود جستجو کند، مانند اتحاد با کشورهای عربی.
  اما وا اسفا بر سرنوشت شوم ملت غارت شده ایران!

Comments are closed.