بلومبرگ: احتمال دارد،  پس از رفع تحریم‌ها، کشورهای اروپایی در ایران سرمایه گذاری کنند

خبرگزاری اقتصادی بلومبرگ در گزارشی کوتاه، به نقل از  بنیانگذاران کنفرانس تجارتی اروپا و ایران، نهادی که توسط اتحادیه اروپا تأسیس شده، می‌گوید که از ۱۴ تا ۱۶ دسامبر آینده نشستی برگزار می‌شود که چشم‌انداز این موضوع را ترسیم نموده و امکانات سرمایه‌گذاری اروپاییان را در ایران بررسی می‌کند.

این خبرگزاری در ادامه نوشته است : در ارتباط با  دورنمای سرمایه‌گذاری خارجی اروپاییان در ایران پیش بینی کرده است:  ممکن است در صورت  برچیده شدن همه تحریم ها اروپا در ایران سرمایه گذاری کند.

بلومبرگ نوشته است : با پیروزی جو بایدن به عنوان رئیس جمهوری آمریکا احتمال برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران افزایش یافته است. در واقع اتحادیه اروپا به دنبال فرصتی برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی به اقتصاد ایران است.

کنفرانس ایران و اروپا، در دو سال گذشته، به علت تحریم‌های خارجی علیه ایران، هیچ نشستی برگزار نکرده است. اما این نهاد به دنبال توافق هسته‌ای قدرت‌های بزرگ (پنج به علاوه یک) با ایران، فعالیت خود را آغاز نمود، اما پس از خروج آمریکا از قرارداد هسته‌ای در مه ۲۰۱۸ دیگر هیچ نشستی برگزار نکرد.

پیشتر نیز پرزیدنت ترامپ پس از خروج از قرارداد برجام، به شدیدترین تحریم‌ها و سیاست “فشار حداکثری” علیه ایران روی آورد.

پیشتر نیز جو بایدن، گفته بود که قصد دارد کشورش را به برجام برگرداند، هر چند که گفته می‌شود این بازگشت مشروط است و رفع تحریم‌ها وابسته به انعطاف ایران در قبول تغییراتی در برجام و نیز سیاست‌های منطقه‌ای و موشکی‌اش خواهد بود.

یادآور می شود که در زمانی که برجام به امضا رسید، جو بایدن معاون اوباما بود.

کنفرانس ایران و اروپا توسط مرکز تجارت بین‌المللی هدایت می‌شود، نهادی که به طور مشترک توسط سازمان ملل، سازمان تجارت جهانی و دفتر توسعه تجارتی ایران تاسیس شده است.

بلومبرگ در ادامه نوشته است که انجمن ایتالیایی امبروزتی، مستقر در میلان، از این رویداد پشتیبانی کرده و از آمادگی خود برای میزبانی کنفرانس که به صورت مجازی انجام می‌گیرد، خبر داده است.