بلومبرگ خبرداد: رژیم ایران با بزرگ‌ترین ناوگان نفتکش‌های خود به ونزوئلا سوخت می‌فرستد

خبرگزاری بلومبرگ، خبرداد که رژیم ایران با نادیده گرفتن تحریم‌های آمریکا در حال فرستادن بزرگ‌ترین ناوگان از نفتکش‌های خود به سمت ونزوئلاست تا به این کشور برای حل بحران سوخت کمک کند.

بلومبرگ به نقل از چند منبع مطلع که نامشان گفته نشده، اعلام کرد که این ناوگان شامل ۱۰ نفتکش ایرانی است که بخشی از آن‌ها پس از تخلیه بار خود، به ونزوئلا برای صدور نفت خام این کشور کمک خواهند کرد.

این خبرگزاری درادامه نوشته است: ایران در حالی اقدام به این کار کرده است که حتی کشورهای چین و روسیه از نقض تحریم‌های آمریکا در مورد تجارت با ونزوئلا خودداری می‌کنند، دولت نیکلاس مادورو وابستگی خود به ایران را به عنوان آخرین متحد افزایش داده است.

بلومبرگ تاکید می‌کند بحران سوخت در ونزوئلا ناشی از دهه‌ها مدیریت نادرست، فساد و سرمایه‌گذاری کم در شرکت‌های دولتی نفتی از زمان هوگو چاوز، رهبر پیشین این کشور، است.

یادآور می شود که ونزوئلا زمانی یکی از اصلی‌ترین فروشندگان نفت خام به آمریکا بود و یکی از پایین‌ترین قیمت‌های بنزین را در جهان داشت، اما اکنون به سختی می‌تواند سوخت تولید کند.

بلومبرگ نوشته است :  مناع آگاه گفته اند که آخرین محموله‌های سوخت ایران که در اوایل ماه اکتبر با سه نفتکش به ونزوئلا رسیده بود، به پایان رسیده و اکنون این کشور با بزرگ‌ترین قحطی سوخت و همچنین صف‌های طولانی مقابل پمپ‌ بنزین‌ها مواجه است.

در ادامه افزود:  ناوگان نفتکش‌های کنونی ایران تقریبا دو برابر ناوگانی است که در ماه مه گذشته برای اولین بار به ونزوئلا اعزام شد و ناظران بین‌المللی را شگفت‌زده کرد.

بلومبرگ نوشته است: ناوگان کنونی از دریای کارائیب که کشتی‌های گشتی ارتش آمریکا در آنجا حضور دارند، عبور خواهد کرد و احتمالا از سوی خود مادورو مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا نیز پیشتر گفته بود: «آنچه را ایران انجام می‌دهد زیر نظر داریم و اطمینان حاصل می‌کنیم که سایر شرکت‌های حمل‌ونقل، شرکت‌های بیمه، کشتی‌داران و کاپیتان‌های کشتی به این‌که باید از این تجارت به دور باشند، توجه دارند».

در ادامه خبر بلمبرگ نوشته است براساس اطلاعات ردیابی نفتکش‌ها، چندین نفتکش که امسال سوخت را به سوی ونزوئلا حمل ‌کرده‌اند به نظر می‌رسد به کشورهای آمریکایی جنوبی بازگشته‌اند و دست‌کم از ۹ روز پیش سیستم‌های رادارهای ماهواره‌ای خود را خاموش کرده‌اند.

غیرفعال کردن این سیستم‌ها شیوه‌ای رایج برای کشتی‌هایی است که نمی‌خواهند ردی از خود باقی بگذارند. همچنین در دیگر مواردی که ایران به ونزوئلا کمک کرده، نام نفتکش‌ها رنگ شده و تغییر یافته، تا مشخصات آن‌ها پنهان باشد.