بلومبرگ: سیاست بایدن در قبال بازگشت ایران به برجام نسخه‌ای برای شکست است

خبرگزاری بلومبرگ با انتشار مقاله ای درباره  سیاست جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده ، برای بازگشت به توافق هسته‌ای با حکومت ایران را «نسخه‌ای برای شکست» توصیف کرد.

در این مقاله امده است:  «حتی اگر ایالات متحده  به توافق هسته‌ای برگردد با رژیمی وارد شراکت می‌شود که به جنگ‌های نیابتی در منطقه ادامه داده و مدام به شهروندان خود ظلم می‌کند».

بلومبرگ در مقاله خود در واکنش به اقدام بایدن در محکوم کردن اعدام نوید افکاری نوشت اگر بایدن به وعده خود در بازگشت به توافق هسته‌ای عمل کند این اعلام محکومیت معنای خاصی نخواهد داشت.

بلومیرگ به نقل از کمرون خوانساری‌نیا، مدیر اتحادیه دموکراسی ایران، نوشت: «اهرم فشار حداکثری نباید از دست برود».

او افزود:  رویه بایدن این اهرم را از بین خواهد برد و تنها در ازای پایبندی حکومت  ایران به تعهدات برجام، تحریم‌ها را لغو می‌کند.

این مقاله افزود: «توافق با رژیمی که یک کشتی‌گیر جوان را به دلیل اعتراض به سوء مدیریت کشور اعدام می‌کند گامی به سوی صلح نیست. چنین توافقی تنها آمریکا را در قسمت اشتباه تاریخ قرار خواهد داد».

جو بایدن درباره نوید افکاری جوان بی گناه ایرانی که تنها به جرم اعتراض علیه نابسامانی حکومت ایران اعدام شد،  نوشت: «اعدام بی‌رحمانه نوید_افکاری فاجعه است. هیچ کشوری نباید معترضان مسالمت‌آمیز را بازداشت، شکنجه و اعدام کند. ایران باید زندانیان سیاسی دیگر از جمله نسرین ستوده را آزاد کند، همچنین باید آمریکایی‌هایی را که ناعادلانه بازداشت کرده، آزاد کند».