بلینکن و بنت با افزایش تلاش‌ها برای لغو ویزای آمریکا برای اسرائیلی‌ها موافقت کردند

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا و نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، در دیدار روز چهارشنبه خود (دیروز) درباره برنامه لغو روادید میان دو کشور گفتگو کردند.

به گفته ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، بنت و بلینکن، “بر اهمیت کار روی لغو روادید برای اسرائیلی‌ها، که در جهت منافع شهروندان آمریکایی و اسرائیلی است، توافق کردند.”

در حال حاضر ۴۰ کشور در فهرست معافیت روادید آمریکا قرار دارند.

یک منبع از اطرافیان بنت در واشنگتن، توضیح داد که موضوع لغو روادید در مذاکرات سطوح پایین‌تر بین اسرائیل و آمریکا به بن بست خورده است و نیاز به دخالت یک مقام ارشد مانند آنتونی بلینکن دارد.

گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در آمریکا و سازمان ملل متحد، گفت: «از پیشرفت‌های چشمگیر در راه لغو روادید برای اسرائیلی‌هایی که به آمریکا می‌روند خوشحالم. این حرکتی است که من در ماه‌های اخیر به عنوان سفیر اسرائیل در ایالات متحده انجام دادم، زیرا شهروندان اسرائیلی باید وقت و پول خود را برای اخذ ویزای ورود به آمریکا هدر دهند».

موضوع لغو روادید برای اسرائیلی‌های عازم آمریکا و بالعکس طی چندین دهه بارها مطرح شده است، اما ایالات متحده هرگز با پیشرفت مذاکرات بر سر آن موافقت نکرد که تا حدی به این دلیل می‌باشد که اسرائیل بسیاری از آمریکایی‌های فلسطینی تبار که مایل به ورود به این کشور هستند را نمی‌پذیرد.

در مورد جلوگیری از ورود فلسطینیان آمریکایی به اسرائیل، یک منبع آگاه گفت که اگر این چیزی باشد که مانع توافق لغو روادید می‌شود، می توان راه حلی برای آن یافت.

یا وجود ابراز خرسندی گیلاد اردان از افزایش تلا‌ش‌ها برای لغو ویزای آمریکا، کارشناسان و ناظران امور، چنین چیزی را بعید می‌دانند. ایالات متحده معیارهایی برای معاف کردن کشورها از لزوم اخذ روادید دارد که اسرائیل هنوز به این معیارها نرسیده است. آمریکا روادید را برای کشورهایی لغو می‌کند که دو درصد شهروندان آن پس از ورود به آمریکا، در آن‌جا بمانند و به کشور خود بازنگردند، ولی این در مورد اسرائیلی‌ها  بین ۵ تا ۸ درصد است.

البته کارشناسان بعید نمی دانند که آمریکا برای دلجویی از اسرائیل و اینکه بنت را با دست پر به اسرائیل بازگرداند، چنین امتیاز غیرنظامی و غیر سیاسی را به اسرائیل اعطا کند.