آنتونی بلینکن، برای خروج از مذاکرات، تاریخی تعیین نکرد، اما آن را امکان‌پذیر دانست

آنتونی بلینکن در گفتگو با روزنامه “نیویورک تایمز” ، در باره خروج آمریکا از مذاکرات وین را بسیار قریب الوقوع دانست و گفت: «اگر رژیم ایران به گسترش برنامه اتمی خود ادامه ‌دهد، به‌زودی این برنامه به نقطه‌ای می‌رسد که امکان کنترل و مهار آن غیرممکن می‌شود.»

اوبا اشاره به موانع بازگشت به توافق هسته‌ای افزود: «اگر آنها به چرخش سانتریفیوژهای پیشرفته با سطح بالاتر ادامه دهند ما به نقطه‌ای می‌رسیم که به‌صورت عملی بازگشت به توافق هسته‌ای را بسیار سخت می‌کند.»

بلینکن تاکید کرد که ممانعت از دستیابی ایران به توانایی‌های نظامی هسته‌ای در چارچوب منافع ملی ایالات متحده است.

یادآور می شود :  بلینکن روز گذشته (آدینه ) نیز  در جریان یک نشست خبری مشترک با همتای فرانسوی خود از وجود “اختلافات مهم و اساسی” با ایران درباره احیای توافق هسته‌ای موسوم به “برجام” خبر داده بود.

او گفت: «تنها زمانی با ایران توافق می‌کنیم که به خوبی به تعهداتش در برجام عمل کند که در صورت طولانی شدن مذاکرات، بازگشت به توافق هسته‌ای بسیار مشکل خواهد شد.

تاکنون، شش دور از مذاکرات اتمی وین میان ایران و کشورهای باقی مانده در برجام (بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه) انجام شده اما این گفت‌و‌گوها تاکنون به توافقی منتهی نشده است.

رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران،‌ نیز در مصاحبه‌ای تاکید کرد که واشینگتن تمامی تحریم‌های اعمال شده در دوره ترامپ را لغو نخواهد کرد و اگر توافقی که تهران می‌خواهد به نفع ایالات متحده نباشد، آمریکا از مذاکرات وین خارج می‌شود.

او پیشتر تاکید کرده بود  که «طبق ارزیابی ما، هیچ فرقی نمی‌کند که چه کسی در ایران بر سر کار باشد. دقیقاً به این دلیل که ما به هیچ‌کس در ایران اعتماد نداریم، می‌خواهیم توافقی حاصل کنیم که حداقل یکی از فوری‌ترین مشکلات، یعنی خطر دستیابی ایران به بمب اتم را رفع کند.»

وزارت خارجه آمریکا، نیز دو روز پیش ، ادعاهای مقامات ارشد ایران، مبنی بر لغو تحریم‌های این کشور علیه مقامات و شرکت‌های ایرانی را تکذیب کرد و گفت: «تا زمانی‌که درباره همه چیز موافقت نشود، هیچ توافقی صورت نخواهد گرفت.»