بمباران هدف های نظامی در غزه، و ادامه حملات راکتی از آن جا، خطر بروز جنگ را افزایش داده است

در همان حال که آرامش کامل در نواحی فلسطینی نشین در کرانه باختری رود اردن برقرار است، و اهالی به زندگی عادی ادامه می دهند، اوضاع در فاصله مرزی اسرائیل با غزه همچنان پرتنش است و در روزهای اخیر چند درگیری مسلحانه رخ داده است.

کارشناسان نظامی ارزیابی می کنند که اوضاع در آستانه انفجار قرار دارد. زیرا از یک سو اسرائیل تاکید کرده که به هر تعرض از غزه قاطعانه پاسخ خواهد گفت و همزمان، حماس و گروه جهاد اسلامی آزادی فلسطین که از حکومت ایران دستور می گیرد، اعلام کرده اند که به هر اقدام تلافی جویانه اسرائیل در خاک غزه، واکنش فوری نشان خواهند داد و آبادی های اسرائیلی را به موشک خواهند بست.

شب گذشته، چهارشنبه، پس از آن که ارتش اسرائیل اتومبیل یک چریک ارشد حماس را از هوا هدف قرار داد، حماس سیزده موشک و راکت به سوی خاک اسرائیل شلیک کرد که ده موشک در زمین های باز سقوط کرد و سه موشک دیگر که احتمال می رفت به نواحی مسکونی اصابت کند، توسط سیستم “گنبد آهنین” شکار شد.

آگاهان می گویند که چنین کُنش و واکنشی، منطقه را به سوی جنگ می کشاند

در حال حاضر بیشترین تلاش اسرائیل مصروف جلوگیری از بادبادک های آتشزا می باشد که در ماه های اخیر موجب خاکستر شدن بخش های وسیعی از بیشه زارها و مزارع کشاورزی در نواحی پیرامونی غزه شده است.

پس از آن که اسرائیل شیوه موثری برای کشف تونل های تهاجمی حماس یافت، و با توجه به آن که اکثر موشک هایی که از غزه پرتاب می گردد توسط سیستم ضد موشکی گنبد آهنین شکار می گردد، اکنون باید برای پایان بخشیدن به هوا کردن بادبادک ها راه موثری یافت.

در روزهای اخیر، ارتش اسرائیل اتومبیل دو تن از فرماندهان “واحد بادباکی” حماس را هدف قرار داد، ولی از کشتن خود آن فرد خودداری کرد. در چند مورد دیگر، نیروی هوایی اسرائیل به سوی افرادی که مشغول آماده کردن بادبادک ها بودند، به تیراندازی هشداردهنده پرداخت.

همزمان، بسیاری از فرماندهان نظامی و برخی از سیاستمداران توصیه می کنند که اسرائئل در تلاش های بشر دوستانه برای بازسازی غزه سهیم گردد. ولی مشکل آن است که چگونه می توان به چنین اقدامی دست زد، بی آن که موجب تقویت و استمرار حماس گردد.

برخی کارشناسان اسرائیلی می گویند که حماس صدها میلیون دلار پولی را که از کشورهای عرب و ممالک دیگر جهان دریافت کرده، هزینه امور نظامی و تروریستی ساخته و پولی برای کاستن از محنت مردمان هزینه نشده است.

این کارشناسان می گویند که اعطای هرگونه کمک مالی به اهالی غزه، باید مشروط به توقف برنامه نیروهای مسلح در غزه باشد.

همچنین، خانواده های چهار اسرائیلی خواستار فشار بین المللی بر حماس، برای بازگشت عزیزان خود هستند. سخن از دو تن سربازان جان باخته اسرائیل است که حماس حاضر نیست پیکرهای آن ها را به اسرائیل بازگرداند و دو شهروند که از مرز گذشته و به اسارات حماس در غزه در آمده اند. یکی از این دوتن، عرب بَدَوی شهروند اسرائیل و دیگری، یک مهاجر تازه ارد از اتیوپی می باشد. حماس در ازادی این چهار مورد، خواهان آزادی صدها و شاید هزاران تروریست زندانی در اسرائیل است.

رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل، در واکنش به ارزیابی ها دایر بر این که ممکن است ادامه وضع موجود بین غزه و اسرائیل، به جنگ کشیده شود، اعلام داشت که نیروهای مسلح اسرائیل برای دفاع از کشور، در برابر هر نوع تعرضی آمادگی کامل دارد.