بمناسبت هشتادمین زادروز بانو هایده:گقتگوی کمتر شنیده شده منشه امیر با بانو هایده در اسراییل

فوت نابهنگام هایده خواننده محبوب، از جمله به علت غم دوری از وطن بود. یادی از این هنرمند می کنیم.

اگر هایده خواننده محبوب و معروف دوران پیش از حکومت اسلامی در ایران زنده بود، در این هفته هشتاد سالگی را پشت سر می گذاشت. ولی او در اوج شکوفایی و توانمندی در کار هنری خود، ناگهان به بستر افتاد و در کوتاه مدتی جان سپرد و دوستداران خود و عاشقان موسیقی ملی ایرانی را داغدار ساخت.

به مناسبت هشتادمین سال تولد هایده که با این هفته مصادف است، شهبانو فرح پهلوی نیز پیام ویژه ای انتشار داد و او یاد این خواننده محبوب را گرامی داشت – خواننده ای که هنوز هم شنیدن صدای پر صلابت و دلنشین او قلبهای بسیاری را به تکان در می آورد.

هایده از روزی که ناچار شد وطن خویش را ترک گوید، تقریبا در هر کنسرت و برنامه هنری، به یاد ایران اشک می ریخت و یاد وطن را زنده می کرد. بی تردید، همین عشق به ایران بود که او را بسیار غمگین و افسرده ساخت و از عوامل مرگ زودهنگام او بود.

هایده اسرائیل را نیز بسیار دوست داشت و دوبار به این کشور سفر کرده و کنسرت های موفقیت آمیزی در آنجا برگزار کرد.

هایده در هر یک از این سفرها با رادیو اسراییل و شخص آقای منشه امیر سخن می گفت و خرسندی خود را از این که با ایرانیان در این کشور می تواند دیدار داشته و برایشان آواز بخواند، ابراز خرسندی می کرد.

به یاد این هنرمند نامدار که هنرش همیشه جاودان خواهد ماند،یکی از مصاحبه های آقای منشه امیر با وی را به صورت صوتی  را می شنوید: