بنابر تازه‌ترین گزارش ماهانه اوپک، فروش نفت ایران در ماه سپتامبر کاهش داشته است

بنابر تازه‌ترین گزارش ماهانه سازمان کشورهای صادر کننده نفت که در سایت رسمی اوپک منتشر شده تولید نفت ایران در ماه سپتامبر با ۱۵۰ هزار بشکه کاهش نسبت به ماه قبل از آن به سه میلیون و چهارصد و چهل و هفت هزار بشکه رسیده است.

پیش از این اداره اطلاعات انرژی آمریکا و همچنین خبرگزاری رویترز میزان تولید نفت ایران در ماه سپتامبر را ۳ میلیون و چهارصد و تا ۳ میلیون و ۴۵۰ هزار بشکه برآورد کرده است.

رقم اعلام شده از سوی اپک نشان از آن دارد که تولید نفت ایران در سپتامبر نسبت به ماه آوریل یعنی ۶ ماه پیش و قبل از خروج آمریکا از برجام در روز ۱۸ اردیبهشت حدود ۳۷۰ هزار بشکه کاهش یافته است.

با این حال در گزارش گفته شده است که مقامهای ایران در آمارهایی که رسما به اپک دادند منکر این میزان از افت تولید شده و تنها کاهش روزانه ۶۵ هزار بشکه تولید را تایید کرده‌اند.

در دور قبل این تحریم‌ها در سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ نیز ایران به مدت چند ماه کاهش تولید را در آمار رسمی خود تایید نمی‌کرد و نهایتاً در آمارهایی که ارائه کرد افت یک میلیون بشکه‌ای تولید نفت خود را گزارش داد.

به غیر از ایران ونزوئلا نیز در آمارهای رسمی که به اپک ارائه کرده تولید نفت خود را ۲۰ درصد بیش از ارزیابی های قبلی و دیگر نهادهای بین‌المللی گزارش کرده است.

بنابر برآورد اوپک تولید نفت اوپک طی دو سال گذشته ۹۵۷ هزار بشکه کاهش یافته و به زیر ۱.۲ میلیون بشکه در روز رسیده است.

اما ونزوئلا مدعی است که تولید نفت این کشور در ماه سپتامبر ۱.۴۳ میلیون بشکه بوده است.

تولید ونزوئلا مدت‌هاست که ماهانه حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار بشکه در روز کاهش می یابد به رغم افت تولید نفت ایران و ونزوئلا تولید کل در ماه سپتامبر روزانه ۱۱۳ هزار بشکه افزایش یافته و به ۳۲ میلیون و هفتصد و شصت و یک هزار بشکه رسیده است.

عربستان و لیبی طی ماه گذشته هر کدام بیش از ۱۰۰ هزار بشکه به تولید خود افزوده‌اند.

آمارهای اوپک نشان میدهد که تقریباً همه تولیدکنندگان اپیک این سازمان طی ماه‌های گذشته بیش از سهمیه خود تولید داشته و به این طریق افت تولید نفت ونزوئلا و ایران را جبران کردند.