بنت در دیدار با مرکل: «رژیم ایران به سرعت در برنامه اتمی پیش می رود و دنیا همچنان در انتظار تجدید مذاکرات است

نخست وزیر اسرائیل در دیدار دوستانه هیات دولت با خانم آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، در سخنان قاطعانه ای گفت که رژیم ایران دو اسبه به سوی اتمی شدن پیش می رود و دنیا دست به روی دست گذاشته و آمریکا همچنان در انتظار است که رژیم ایران به میر مذاکرات باز گردد. او گفت که دنیا باید به اقدامات قاطع دست بزند و اسرائیل نمی تواند نسبت به سرنوشت شهروندان خود بی اعتنا بماند.

خانم آنگلا مرکل که از رهبری آلمان کناره گیری می کند، در هفتمین و آخرین دیدار رسمی خود از اورشلیم، در نشست ویژه هیات دولت اسرائیل شرکت کرد و مورد استقبال ویران قرار گرفت.

صدراعظم آلمان که شب گذشته وارد اسرائیل شد، پیش از ظهر امروز یک دیدار خصوصی با نفتالی بنت نخست وزیر داشت و سپس در نشست هیات وزیران حضور یافت و برای ناهار مهمان پرزیدنت ایتسحاک هرتسوک  رئیس جمهوری  در اقامتگاه او در اورشلیم است.

خانم مرکل در نشست با وزیران کابینه اسرائیل، دوباره بر دوستی خود و دوستی ملت آلمان با ملت اسرائیل تاکید گذاشت و گفت آلمان همچنان در کنار اسرائیل خواهد بود.

نفتالی بنت که پیش از این دیدار علنی، به طور خصوصی با خانم مرکل به گفتگو نشسته بود، در جلسه هیات دولت از جمله گفت: « اسرائیل باید حداکثر تلاش خود را به کار گیرد تا مطمئن شود که رژیم ایران هرگز نتواند به بمب هسته ای برسد» و افزود: «این یک تصمیم تاکتیکی نیست، بلکه یک هدف راهبردی می باشد که به سرنوشت اسرائیل و مردم آن مربوط می شود».

نخست وزیر خطاب به خانم مرکل گفت: «در سه سال اخیر رژیم ایران گام های بلندی در راه اتمی شدن برداشته و همچنان با شتاب به سوی آن پیش می رود. ولی دنیا در انتظار نشسته تا ببیند که رژیم ایران چه هنگام  لطف کرده و به میز مذاکره خواهد آمد».

او گفت رژیم ایران وقتی کشی می کند و زمان می خرد و به پیشرفت اتمی ادامه می دهد و جهان منتظر نشسته و تلاشی نمی کند. چنین وضعی نمی تواند ادامه یابد و نباید ادامه یابد.

او گفت در همان حال که دنیا در انتظار نشسته، سانتریفیوژها در ایران به سرعت به چرخش ادامه می دهد و اورانیوم غنی شده تولید می کند و رژیم ایران همچنان وقت کشی می کند و دنیا را خواب کرده است.

نفتالی بنت در ادامه سخنان خود در نشست ویژه هیات دولت به افتخار خانم مرکل، دوباره به او رو کرد و گفت: «ما از همه اقدامات شما در راه تقویت امنیت اسرائیل سپاسگزاریم و آن را قدر می نهیم. در درجه نخست، ما از تعهد تزلزل ناپذیر شخص شما نسبت به تامین امنیت اسرائیل ابراز سپاس می کنیم. . ولی آنهایی که در نزاع های خطرناکی مانند ستیز رژیم ایران با اسرائیل و یا تعرض حماس و حزب الله لبنان به اسرائیل نقش بیطرفانه ای ایفا می کنند، در واقع وجدان و اخلاقیات را زیرپا می گذارند.

او گفت: شما سالیان دراز است که در مقام صدراعظم آلمان، نقش وجدان اروپا را ایفا می کنید. و قاطعانه حمایت خود را از اسرائیل نشان داده و به اثبات می رسانید.و از این بابت ما صمیمانه از شما سپاسگزاریم.

خانم آنگلا مرکل ضمن ابراز سپاس از این سخنان گرم نخست وزیر اسرائیل، خطاب به نفتالی بنت گفت: «همانگونه که شما هم بیان کردید، در اینگونه موارد نمی شود بیطرف بود و کاری نکرد. بلکه هر کس باید سو و سیاست خود را مشخص سازد و به اقدام لازم دست بزند.

خانم آنگلا مرکل پس از صرف ناهار در اقامتگاه ریاست جمهوری، رهسپار بنیاد “یَد وَ شِم” می شود که موزه یادبود هولوکاست و مجموعه ای از اسناد و فیلم ها و تصاویر از دوران جنگ جهانی دوم و جنایات آلمان نازی می باشد. صدراعظم آلمان در این بازدید، دسته گلی در کنار مشعل جاوید که در “خیمه یادبود” قرار دارد و نام اردوگاه های آلمان نازی در آن جا ثبت شده، نثار خواهد کرد.