بنزین در سوریه سهمیه‌بندی شد

وزارت نفت سوریه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که در پی مسدود شدن کانال سوئز و نگرانی‌ از تاخیر در واردات سوخت، آغاز به سهمیه‌بندی بنزین در کشور کرده است.

سوریه سال‌هاست که با کمبود بنزین و دیگر سوخت‌ها مواجه است و به واردات نفت از ایران برای پالایش و تامین سوخت کشور متکی شده.

در این بیانیه آمده است  دمشق منتظر عادی‌سازی تردد کشتی‌ها از کانال سوئز است، و تا حل این بحران تصمیم به سهمیه‌بندی برخی سوخت‌ها در کشور گرفته است.

برخی از کارشناسان می گویند یکی دیگر از عوامل این سهمیه بندی حمله  کماندوهای اسرائیلی به نفتکش های ایرانی  است  که سوخت به سوریه وارد می کردند.

شرکت‌های ردیابی نفتکش‌ها،پیشتر گزارش داده بود که  ایران روزانه ۳۰ تا ۵۰ هزار بشکه نفت طی سال‌های گذشته به سوریه ارسال کرده است.

چند روز پیش کشتی باربری غول‌پیکر ژاپنی “«ام وی اورگرین” در کانال سوئز به گل نشست و گزارش‌ها حاکی از  باز شدن این آبراهه احتمالا چند هفته طول بکشد. همزمان روز گذشته نیز گزارش هایی منتشر شد که امید به بازگشایی کانال سوئز در آینده نزدیک را افزایش داده است.

وزارت نفت سوریه در بخشی از بیانیه خود آورده است که  برای جلوگیری از مشکل کمبود سوخت در بخش‌های خدماتی مانند بیمارستان‌ها، نانوایی‌ها، ایستگاه‌های آب و همچنین حمل و نقل، دولت تصمیم گرفته محصولات نفتی را سهمیه‌بندی کند.

یادآور می شود گه در اوایل سال میلادی دولت سوریه قیمت انواع سوخت‌ها را افزایش داد و از جمله قیمت بنزین یارانه‌ای ۵۰ درصد در این کشور افزایش یافت. پاییز پارسال نیز قیمت بنزین در این کشور دو برابر شد. قیمت بنزین معمولی آزاد در سوریه به نزدیک ۱.۵ دلار و بنزین اکتان ۹۵ به ۲.۱ دلار رسیده است که یکی از گرانترین سوخت‌ها در جهان است.

سوریه قبل از جنگ داخلی، در اوایل دهه گذشته نزدیک ۴۰۰ هزار بشکه در روز تولید نفت داشت، اما تولید نفت این کشور در سال‌های گذشته به ۲۵ هزار بشکه در روز سقوط کرده است و برای تولید سوخت نیاز به واردات نفت و حتی فرآورده‌های نفتی از ایران دارد.

دی‌ماه سال گذشته نیز  به خاطر تاخیر در دریافت نفت از حکومت ایران ، سوریه سهمیه بنزین را نصف کرده بود.

همان زمان شرکت ردیابی نفتکش‌ها، تانکر ترکرز، نیز گزارش داده بود که یک نفتکش ایران با دو میلیون بشکه محموله نفت خام در حال گذشتن از کانال سوئز و رسیدن به بندر بانیاس سوریه است.

در این گزارش آمده است که هنوز معلوم نیست آیا ایران از بابت تحویل نفت و محصولات نفتی به سوریه پولی دریافت می‌کند یا نه، اما کیوان کاشفی رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه ۵ فروردین امسال میزان تجارت دوجانبه ایران و سوریه در سال گذشته خورشیدی را ۱۸۰ میلیون دلار عنوان کرده بود.

این میزان از تجارت دوجانبه، معادل تقریبا یک سوم ارزش نفتی است که ایران سالانه تحویل سوریه می‌دهد.