بنیاد حقوق بشری برومند به  حکومت ایران هشدار داد:  اگر به داد زندانیان کورونایی نرسید فاجعه بزرگی رخ خواهد داد 

بنیاد عبدالرحمان برومند که در زمینه اعدام و حقوق زندانیان فعالیت می‌کند در گزارشی جدید از وضعیت همه گیری کورونا  در زندان‌های ایران اعلام کرد:   دولت ایران باید  بنابر وظایف بین‌المللی خود برای مقابله با کورونا در زندان‌ها اقدام کند.

بنیاد برومند  که دفتر اصلی آن در واشنگتن دی سی، پایتخت آمریکا قرار دارد روز گذشته (چهارشنبه) با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که ماه گذشته  بیماری کورونا  در سراسر ایران بیداد کرده و به ویژه در زندان‌های پر ازدحام، فرسوده، و غیربهداشتی به سرعت شیوع می‌یابد. ایران منابع مالی و امکانات مورد نیاز این زندان‌ها را تامین نکرده است. زندانیان حتی صابون تولید محلی و مواد ضدعفونی کننده هم در اختیار ندارند”.

در ادامه این گزارش آمده است که  “مجتمع زندان مرکزی مشهد (وکیل آباد) که سه سالن با مجموع ظرفیت حدودا ۶۰۰ نفر، به مرکز نگهداری موارد قطعی و موارد مشکوک به بیماری کووید ۱۹ تبدیل شده است و  بازداشتگاه اوین نیز با تست کورونای دست کم هشت نفر در بند زندانیان سیاسی مثبت بوده ، همچنین در زندان مرکزی ارومیه نیز کارمندان پزشکی و  تعدادی از کارکنان زندان از جمله یک پزشک به بیماری کرونا، مبتلا شده اند که  ۸۰۰ زندانی در این زندان ظرف یک هفته به بهداری زندان مراجعه و مشکوک به کورونا بوده اند.

در ادامه نوشته است: در ندامتگاه تهران بزرگ و  شهر ری (قرچک) نیز شیوع بیماری بیداد می کند.

این بنیاد همچنین با اشاره به آزادی چندین هزار زندانی از زمان آغاز همه گیری کرونا در ایران آن را ناکافی دانسته و در گزارش خود تاکید کرده که با توجه ادامه انتقال بازداشت‌شدگان جدید به زندان‌ها، چرخه ورود ویروس به داخل محوطه ندامتگاه‌های این کشور متوقف نشده است.

حدود یک ماه پیش نیز  ‘اطلس زندان‌های ایران’ که به طور اختصاصی اخبار مربوط به زندانیان را پوشش می‌دهد گزارش داد “در پی شیوع همه گیری و بروز علائم کرونا در بین زندانیان بند ٨ اوین، “۲۷ زندانی سیاسی با تحصن و بست نشینی در حیاط این زندان خواستار رسیدگی فوری به شرایط وخیم پیش آمده در این اندرزگاه شدند”.

همزمان کانال خبری امتداد، از رسانه‌های داخلی ایران، هم نوشت “بخشی از وضعیت پیش آمده به پنهان‌کاری مسئولان زندان اوین باز می‌گردد. بر اساس اظهارات یکی از این زندانیان، هفته پیش تست کرونای آنها مثبت شده اما مسئولان زندان از بیان این مطلب امتناع کردند”.

حکومت ایران آمار شفافی از میزان ابتلا به کورونا در زندان‌های این کشور و جان باختگان این ویروس منتشر نکرده است.