نتانیاهو: از دیدگاه من نبرد پایان نگرفته و اسرائیل پرونده تبهکاری‌های سازمان‌های ترور فلسطینی را مختومه تلقی نمی‌کند

بنیامین نتانیاهو می گوید:از دیدگاه او نبرد پایان نگرفته و اسرائیل پرونده تبهکاری های سازمان های ترور فلسطینی را مختومه تلقی نمی کند

گرچه از سپیده دم امروز (دوشنبه) آرامش در خط مرزی بین اسرائیل و نوار غزه برقرار گردیده و حماس و جهاد اسلامی آزادی فلسطین حملات موشکی خود را به هدف کشتن شهروندان اسرائیلی متوقف ساخته‌اند، اما بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل می‌گوید که از دیدگاه او نبرد پایان نگرفته و اسرائیل پرونده تبهکاری‌های سازمان‌های ترور فلسطینی را مختومه تلقی نمی‌کند.

سازمان‌های ترور در ساعت چهار و نیم بامداد به وقت محلی که زمان آغاز روزه در نخستین روز ماه رمضان است، اعلام کردند که موشک پرانی به سوی شهرهای اسرائیل را متوقف می‌سازند. آن‌ها اعلام داشتند که با میانجیگری مصر، با اسرائیل به این توافق رسید‌ه‌اند که حملات متقابل متوقف شود.

ولی اسرائیل نسبت به این خبر واکنشی نشان نداد و برقراری آتش بس را تائید نکرد. در عین حال، ستاد دفاع پشت جبهه به اهالی شهرها و شهرک‌های پیرامونی نوار غزه، اطلاع داد که می توانند به زندگی عادی بازگردند و مدارس از نو گشوده شوند و محدودیت‌های اعلام شده برطرف گردند.

اما اکنون نخست وزیر می‌گوید که قضیه را پایان یافته تلقی نمی‌کند و تلاش اسرائیل برای مهار کردن سازمان‌های ترور ادامه خواهد یافت.

سازمان تروریستی جهاد اسلامی که از حکومت ایران دستور می گیرد، پیشتر اعلام کرده بود که به آرامش روی نخواهد آورد و حتی اگر اسرائیل حملات هوایی و زمینی را علیه قرارگاه های سازمان‌های ترور متوقف سازد، باز به خصومت ادامه خواهد داد. ولی همین سازمان سپیده دم امروز اعلام داشت که حملات موشکی را متوقف می‌کند.

این گروه تروریستی، در عیه حال اعلام داشت که به موشک میان برد جدیدی مجهز شده که قادر به حمل ۲۵۰ کیلوگرم مواد انفجاری است و چهل کیلومتر برد دارد.

در دو روز گذشته، سازمان‌های ترور حدود هفتصد فروند موشک و راکت و خمپاره به سوی اسرائیل پرتاب کردند که شمار بسیار کمی از آن‌ها به اماکن مسکونی اصابت کرد و موجب وارد آمدن آسیب جانی و خسارات مالی گردید.

اسرائیل اعلام داشت که چهار تن از شهروندان در این تعرض‌ها که کم سابقه بود جان خود را از دست دادند و بیش از هفتاد تن زخمی شدند که جراحات اکثر آنها سطحی بود و از بیمارستان مرخص شده‌اند. با این همه، چند مجروح همچنان بستری هستند.

سازمان‌های ترور می‌گویند که حدود بیست کشته داده‌اند و دهها تن نیز زخمی شده‌اند.

نیروی هوایی اسرائیل حدود سیصد ماموریت جنگی بر فراز غزه انجام داد و اماکن نظامی و پایگاه‌ها و بندر نظامی حماس را بمباران کرد. در عین حال اسرائیل کوشید از وارد آمدن تلفات انسانی به فلسطینی‌های غیر نظامی، تا آنجا که ممکن است خودداری کند.

ایالات متحده پشتیبانی قاطع خود را از تلاش اسرائیل برای خنثی کردن عملیات سازمان‌های ترور که مراکز جمعیتی اسرائیل را هدف قرار داده و نیت اصلی آنان کشتن زن و کودک و پیر و جوان اسرائیلی بود، بیان داشت. همچنین خانم فدریکا موگرینی سرپرست سیاست خارجی اتحادیه اروپا حملات موشکی به سوی نواحی جمعیتی اسرائیل را محکوم کرد.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نیز، بیانیه‌ای در نکوهش تعرضات موشکی علیه شهروندان اسرائیلی منتشر کرد و در عین حال خواستار آن شد که حملات متقابل متوقف شوند.

آقای بنیامین نتانیاهو در سخنان امروز خود، آماری از عملیات دفاعی اسرائیل، در واکنش به ادامه تعرضات تروریستی ارائه داد و اعلام کرد که این تلاش همچنان ادامه خواهد یافت.

نخست وزیر که سرپرستی وزارت دفاع را نیز به دست دارد، ارزیابی کرد که واکنش ارتش اسرائیل نسبت به حملات بسیار کوبنده بوده است. او در سخنان خود گفت که ۳۵۰ مرکز نظامی در غزه مورد حمله قرار گرفته و شماری از سرکردگان ترور نیز مستقیما کشته یا زخمی شده‌اند.

در گزارش‌های پیشین گفته شده بود که اسرائیل اتومبیل یک مامور حکومت اسلامی ایران در غزه را که مسئول انتقال پول بوده، هدف قرار داده و او را نابود کرده است.

وزیر دفاع گفت: سرکردگان ترور فلسطینی در غزه اکنون به عیان می‌بینند که قواعد بازی تغییر کرده و معادله به هم خورده است و به همین علت بود که آنها اعلام آتش بس کردند و از سحرگاه امروز حملات موشکی را متوقف ساختند.

دولت اسرائیل هرگونه معامله و مصالحه با سازمان‌های ترور را انکار می‌کند و به همین علت هنگامی که قطع عملیات خصمانه، از جانب سازمان‌های ترور اعلام گردید، اسرائیل از تائید یا تکذیب آن خودداری کرد. با این همه، دستور ستاد پشت جبهه دایر بر این که مردم می‌توانند به زندگی عادی بازگردند، تایید کرد که آتش بس برقرار شده است.

آقای نتانیاهو گفت که خود سازمان‌های ترور بودند که مرتبا برای برقراری آتش بس التماس می‌کردند و بالاخره حملات موشکی را متوقف ساختند.

بسیاری از مخالفان آقای نتانیاهو، موافقت او با برقراری آتش بس را مورد انتقاد شدید قرار دادند و اعلام کردند که بهتر بود نبرد تا سرکوب کامل سازمان‌های ترور ادامه می یافت. اکنون نخست وزیر در پاسخ می‌گوید که پیکار پایان نگرفته و پرونده بسته نشده است.

برخی آگاهان می‌گویند که هدف از قطع درگیری‌های متقابل، آن بوده که در آستانه سه رویداد مهم در اسرائیل، آرامش برقرار باشد و شهرهای این کشور هدف حملات موشکی قرار نگیرند.

آقای بنیامین نتانیاهو در سخنان امروز خود، آماری از عملیات دفاعی اسرائیل، در واکنش به ادامه تعرضات تروریستی ارائه و اعلام کرد که این تلاش همچنان ادامه خواهند یافت.

روز چهارشنبه، پس فردا، یادروز جانباختگان جنگ های دفاعی اسرائیل است و بیش از یک میلیون نفر از اسرائیلیان به آرامگاه‌های نظامیان می‌روند تا یاد عزیزان خود را گرامی دارند و بر سنگ قبر آنان تاج گل نثار کنند. شامگاه همان روز، جشن‌های استقلال اسرائیل آغاز می شود و آئین مرکزی این جشن در تپه «هرتسل» در اورشلیم، با حضور بیش از یک هزار نفر از بلندپایگان کشوری و میهمانان خارجی برگزار می‌گردد.

در روز پنجشنبه که مصادف با هفتاد و یکمین سالروز استقلال اسرائیل است، در سراسر کشور فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی صورت می‌گیرد.

همچنین، یک هفته پس از آن، مسابقات بین المللی بهترین ترانه اروپا (یورو ویژن) در تل‌آویو برگزار می‌شود که بیش از بیست کشور در آن به رقابت می‌پردازند و اکثر میهمانان و شرکت کنندگان، در روزهای اخیر به اسرائیل آمده‌اند.

هرگونه درگیری نظامی و به ویژه پرتاب موشک از غزه به سوی مرکز اسرائیل، ممکن است در اجرای این رویدادها اختلال ایجاد کند و اسرائیل مراقب است که چنین وضعیتی رخ ندهد.

آقای نتانیاهو گفته است که بیشترین تلاش خود را به عمل خواهد آورد که درگیری‌های کنونی به یک جنگ گسترده منجر نشوند. همگان بر این باورند که جنگ ممکن است با تلفات و هزینه‌های بسیار همراه شود و باید از آن پرهیز کرد. در عین حال، همگان خواهان آن هستند که حملات موشکی و تعرضات تروریستی دیگر از غزه، برای یک مدت طولانی متوقف شوند.

 

یک دیدگاه

  1. جا دارد یادی کنیم از شیر مرد عملیات عنتبه سرهنگ یوناتان نتانیاهو برادر جناب بنیامین نتانیاهو که بخاطر آزادی مسافرین هواپیمای اسرائیل شیر مردانه در یک عملیات افتخار آمیز که در تاریخ مانند ستاره می‌درخشد از خود گذشتگی کرد و به عنوان فرمانده ی عملیات و تنها کشته شده نیروهای اسرائیلی اسمش در تاریخ ثبت شد . درود بر بنیامین نتانیاهو که استوار و پر قدرت در برابر تروریستهای کثیف جهاد اسلامی و جمهوری اسلامی و حماس و حزب‌الله ایستادگی میکند و این تروریستهای کثیف را از بین میبرد . پیروز باد اسرائیل ?????

Comments are closed.