بنیامین نتانیاهو و رئیس جمهوری اتریش، سخنان روحانی علیه اسرائیل را محکوم دانستند

پرزیدنت کورتس در واکنش خود علیه سخنان روحانی، گفت: «قابل قبول نیست که حقوق و موجودیت کشور اسرائیل مورد تردید قرار گیرد و از نابودی آن سخن گفته شود

سخنان حسن روحانی در همایش وحدت اسلامی در تهران، که به تقلید از علی خامنه ای، اسرائیل را “غده سرطانی” لقب داد، با واکنش خشمگینانۀ نخست وزیر اسرائیل و نکوهش رئیس جمهوری اتریش روبرو شد. بنیامین نتانیاهو این سخنان را “نمونه دیگری از خوی ستیزه جوی رژیم حاکم بر ایران” دانست که مرتبا در کشورهای منطقه توطئه می کند و نظم منطقه را برهم می زند.

حسن روحانی در سخنرانی دیروز خود در همایشی که رژیم ایران آن را با عنوان “وحدت اسلامی” برگزار می کند، اسرائیل را “غده سرطانی” نام نهاد و به موازات آن دولت های ایالات متحده و عربستان را مورد حملات شدید لفظی قرار داد.

دعوت شدگان به این همایش، که ظاهرا هدف آن تقویت همبستگی بین ملت های اسلامی در سراسر جهان می باشد، اکثرا افرادی هستند که در کشورهای اسلامی به عنوان ماموران و مزدوران رژیم ایران فعالیت می کنند و دارای سمت های رسمی دولتی نیستند.

بنیامین نتانیاهو در یک پیام توییتری، بی آن که زبان به تهدید متقابل بگشاید، نوشت: «اسرائیلی به خوبی می داند چگونه از خود دفاع کند”. او نوشت: «سخنان روحانی که از نابودی اسرائیل حرف می زند، نفرت انگیز است و بار دیگر ثابت می کند که لازم است جامعه جهانی نیز برای مهار کردن این حکومت، به تحریم ها بپیوندد».

اشاره نتانیاهو به بازگشت تحریم های آمریکایی بود که کشورهای غرب اروپا به شیوه های مختلف می کوشند آن را دور بزنند، ولی هنوز راهکار مناسبی نیافته اند.

حسن روحانی در سخنان روز گذشته (شنبه) از جمله گفته بود که اسرائیل یک رژیم جعلی است و همانند یک غده سرطانی عمل می کند.

کارشناسان می گویند که رژیم ایران از روز اولی که قدرت را در ایران به دست گرفت، کوشید با شعار قرار دادن نابودی اسرائیل، جایی برای خود در میان مسلمانان جهان و کشورهای اسلامی باز کند. ولی رژیم از این تلاش نتیجه معکوس گرفت و موجب شد که برخی کشورهای اسلامی به اسرائیل نزدیک تر شوند و از همکاری با رژیم ایران بپرهیزند/

همایش تهران، در حالی زیر شعار “وحدت اسلامی” برگزار می شود که در کمتر از چهل سالی که از حکومت کنونی در ایران می گذرد، شکاف بین رژیم ایران و کشورهای مسلمان جهان و ممالک عربی گسترده تر شده است.

رژیم ایران از یک سو شعار “وحدت اسلامی” را مطرح می سازد و از سوی دیگر، علیه نظام های حاکم بر کشورهای عرب همسایه، و یه ویژه امیرنشین های عرب فعالیت می کند.

حسن روحانی در سخنان روز گذشته خود، از یک سو گفت که نباید به اختلافات بین شیعه و سنی دامن زد، و در همان حال از دخالت گسترده نظامی و سیاسی رژیم ایران در کشورهای اهل تسنن و به ویژه عربستان سعودی پرده برداشت.

در گزارش های پیشین آمده بود که حوثی های نیمه شیعه در یمن، چندین موشک زلزال را که حکومت ایران در اختیار آن ها قرار داده به سوی مکه و مدینه شلیک کرده اند.

تا هنگام گزارش این خبر، تنها رهبر کشورهای اروپایی که زبان به نکوهش سخنان نفرت انگیز روحانی گشوده، پرزیدنت کورتس رئیس جمهوری اتریش می باشد. هنوز اتحادیه اروپا واکنشی نسبت به سخنان روحانی که خواهان نابودی اسرائیل شده و این کشور را “غده سرطانی” نامیده، سخنی گفته نشده است.

پرزیدنت کورتس در واکنش خود علیه سخنان روحانی، از جمله گفت: «قابل قبول نیست که حقوق و موجودیت کشور اسرائیل مورد تردید قرار گیرد و از نابودی آن سخن گفته شود».

اروپای غربی از یک سو می کوشد رژیم ایران را از تحریم های آمریکایی برهاند و از سوی دیگر فعالیت های تروریستی آن حکومت را محکوم دانسته است. انتظار می رفت که اروپاییان، به جای آن که اقدامات دفاعی اسرائیل در برابر فلسطینیان را مورد حمایت قرار دهند، و یا دست کم آن که سیاست متوازنی در پیش گیرند، اظهارات نفرت برانگیز روحانی را نکوهش می کردند. ولی آن ها در شرایطی که به دنبال ادامه داد و ستد بازرگانی با رژیم ایران هستند، نکوهش سخنان روحانی را بجا ندانستند.

2 دیدگاه‌

  1. حسن روحانی اول بیاد حق وحقوق قانونی وشرعی ایرانیان را که ضایع نموده وبه جیب زده است و اموال وپولهای به امانت گذاشته آنها در بانکها وموسسات مالی و اعتباری را پس بدهد واول ازهمه آدمیت را تجربه کند و بعد از مفت خوربودن خودش حرف بزند ومیزان اعتبارش حرف بزند وصحبت از اینگونه مسائل در حد وقدوقواره یک آخوند پست ودزد وبی شرف نمیباشد. اول برادری اش را ثابت کند وبعد به اندازه کوپن خودش که در اختیارش گذاشته اند حرف بزند.

Comments are closed.