بنیامین نتانیاهو و پوتین در مسکو دیدار کردند و نخست وزیر اسراییل از پوتین از همکاری وی برای یافتن پیکر سرباز اسراییلی تشکر کرد

بنیامین نتانیاهو و پوتین در مسکو دیدار کردند و نخست وزیر اسراییل از پوتین از همکاری وی برای یافتن پیکر سرباز اسراییلی تشکر کرد

نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو در دیدار امروز با پرزیدنت ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه که در مسکو انجام گرفت از همکاری های او برای یافتن پیکر یک سرباز اسرائیلی که ۳۷ سال پیش در جنگ اول لبنان در مرز لبنان و سوریه کشته شده بود سپاسگزاری کرد.

پرزیدنت پوتین در یک مصاحبه مطبوعاتی با نخست وزیر اسرائیل گفت که  وی امیدوار است که بتواند باقیمانده اجساد دیگر سربازان اسرائیلی را که  از محل دفن آنها اطلاعی در دست نیست بیابد و آن را به اسرائیل بازگرداند.

تلاش دولت روسیه برای بازگرداندن پیکر این سرباز که سی و هفت سال پیش جان  باخته است نشانه دیگری از همکاریهای گسترده بین دولت های اورشلیم و مسکو می باشد.

ولی در دیداری که امروز نتانیاهو با پرزیدنت پوتین دارد و گفتگوهایی که با  وی انجام می دهد شاید این مسئله یک موضوع حاشیه ای باشد زیرا هدف اصلی سفر نتانیاهو به مسکو بحث درباره آینده هماهنگی ها بین دو کشور در خاک سوریه در رابطه با حضور نیروهای قدس در آن کشور می باشد.

روسیه نیز همانند اسرائیل خواهان بیرون رفتن این نیروها است  و حاضر است در سطحی که روابط این کشور با ایران تیره نشود با اسرائیل همکاری کند .

در گزارش های پیشین گفته شده بود که نتانیاهو همراه با گروهی از مشاوران ارشد خود و کارشناسان امور امنیتی  و نظامی به مسکو می‌رود و هدف اصلی از این سفر تعیین مقررات کتبی در مورد هماهنگی ها بین دو کشور در رابطه با سوریه می باشد .

آگاهان می گویند که هدف از تهیه یک سند کاری مشترک بین دو کشور آن است که اسرائیل از یک سو آزادی عمل در سوریه داشته باشد و از سوی دیگر به حضور نظامی روسیه در سوریه آسیبی وارد نیاید.

سفر امروز نتانیاهو دو روز پس از گفتگوی تلفنی بین نتانیاهو و پوتین بود که به دنبال آن قرار دیدار دوباره گذاشته شد.

این باره هشتم یا  نهم است که نتانیاهو با پوتین درباره اوضاع سوریه و هماهنگی با دو کشور گفتگو می کند.

در اسرائیل احزاب رقیب حزب لیکود  از اینکه چنین ملاقات‌های در آستانه انتخابات صورت می گیرد ابراز ناخرسندی شده است. همراهان نتانیاهو می گویند موضوع بسیار حساس تر از آن است که می شد آن را به بعد از برگزاری انتخابات که قرار است روز سه شنبه آینده صورت گیرد موکول کرد.

آگاهان می‌گویند که دولت روسیه تاکنون در مورد هر آنچه که به حضور نظامی رژیم ایران در خاک سوریه مربوط می شود  همکاریها و هماهنگی‌های خوبی با اسرائیل داشته است .

ولی دو کشور در مورد برخی مسائل  نیز با یکدیگر اختلاف نظر دارند. پرزیدنت پوتین بعد از گفتگوی تلفنی با نتانیاهو اعلام کرد که دیدار بین طرفین در چارچوب مشورت هایی است که دولت روسیه درباره آینده سوریه با کشورهای متعددی به عمل می آورد.

اشاره او تا حدودی  به مشاورات مشابه ای ست که در مورد همین موضوع با حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به عمل آمده است.

در دیدار علنی که امروز رئیس جمهوری روسیه با نخست وزیر اسرائیل داشت وزیر خارجه روسیه فرمانده  ستاد کل ارتش آن کشور و فرستاده ویژه روسیه در امور سوریه نیز حضور داشته اند.

نتانیاهو دیداری نیز با میکائیل بوگدا نف معاون وزیر خارجه روسیه داشت.  بوگدا نف پیشتر سفیر روسیه در اسرائیل بوده است. نتانیاهو ومیکائیل بوگدا نف  یکدیگر را در آغوش گرفتند و به گرمی از دیدار دوباره ابراز خوشنودی کردند نتانیاهو تصمیم گرفت  سفر خود به مسکو را کوتاه کند تا بتواند در ساعات امشب در آیین خاکسپاری پیکر بازیافته سرباز اسرائیلی در اورشلیم شرکت کند.

2 دیدگاه‌

  1. دست هر دو رهبر مبارک را می بوسم ، خواب دیدم در سرزمین پدر اسرائیل هستم . هللویا درود و برکت بر اسرائیل باد تا ابد درودو برکت بر بنی اسرائیل

  2. سلام کاش کشور ایران هم مثل کشور روسیه ویا هر کشور دیگه ای با شما رابطه داشت و یک همگرایی و وحدت نظر بین ماوشما برقرار بود.و وضع فعلی معیشتی من( خودم رو میگم و به دیگران کاری ندارم) بهتر بود!
    کاش!!!!!!

Comments are closed.