بنی گانتز: «اسرائیل با پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران کنار نخواهد آمد؛ رژیم ایران بزرگترین تهدید برای صلح جهانی و منطقه‌ای است»

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، دیروز سه‌شنبه، هنگام بازدید از مرزهای شمالی کشور و در میان امیران بلندپایه ارتش، گفت: «اسرائیل با پیشرفت برنامه هسته‌ای رژیم ایران، کنار نخواهد آمد».

بازدید وزیر دفاع از مرزهای شمالی، در حالی صورت گرفت که تنش‌ها در مرز لبنان با اسرائیل افزایش یافته و آدینه ۱۵ مردادماه، نوزده موشک‌ توسط گروه تروریستی حزب‌الله لبنان وابسته به رژیم ایران، به سوی اسرائیل شلیک شد. این در شرایطی است که بحران اقتصادی لبنان همچنان ادامه دارد.

بیشتر بخوانید: حزب الله لبنان ۱۹ موشک به سوی اسرائیل شلیک کرد

گانتز گفت که اسرائیل مایل است به همسایه شمالی خود کمک کند، اما افزود که “با این حال، ما اجازه نمی‌دهیم که فاجعه در لبنان از مرز اسرائیل عبور کند. ما به خوبی از تلاشهای حزب‌الله برای سوء استفاده از وضعیت موجود در آن کشور به بهای امنیت و معیشت مردم لبنان آگاه هستیم. زندگی شهروندان لبنانی – تحت تأثیر مستقیم رژیم ایران قرار گرفته‌ است”.

بیشتر بخوانید: گزارش تحلیلی؛ حکومت ایران تا چه حد در تعرض موشکی حزب‌الله علیه اسرائیل نقش دارد؟

گانتز در ادامه، با اشاره به حادثه تروریستی کشتی مرسر استریت،  افزود: «همانگونه که در حمله دریایی رژیم ایران به کشتی مرسر استریت که جان دو شهروند اروپایی را گرفت شاهد بودیم، ایران بزرگترین تهدید برای صلح جهانی و منطقه‌ای است. تا زمانی که رژیم ایران برنامه هسته‌ای خود را پیش برد، اسرائیل بیکار نخواهد ماند. ما از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم که دست به اقدام بزند و تجاوز رژیم ایران را متوقف کند. اکنون زمان اقدام مشترک است».

گانتز ادامه داد: «در عین حال، ما به دفاع از خود در برابر تلاش حکومت ایران برای تبدیل شدن به تهدید موجودیتی برای کشور اسرائیل و انتقال مهمات پیشرفته به نیروهای نیابتی آن در مرزهای خود ادامه خواهیم داد. ما در زمان و مکان مناسب و با شیوه‌ای که خود تعیین می‌کنیم، عمل خواهیم کرد».

گانتز در واکنش به سخنان روز شنبه حسین سلامی، سرکرده سازمان تروریستی سپاه پاسداران، در مورد “معادلات” گفت: «کسانی که به معادلات عادت کرده‌اند، باید درک کنند که آنچه در گذشته رایج بوده، ممکن است تغییر کند».

سلامی، روز شنبه این هفته در دیدار با شیخ نعیم قاسم، قائم مقام حسن نصرالله، در یک رجزخوانی تازه گفته بود: «حرکت حماسی اخیر حزب الله در متوقف سازی ارتش صهیونیستی، به نخست وزیر جدید رژیم جعلی نشان داد معادلات در جای دیگری تعیین می‌شود و هیچ چیزی عوض نشده است».