بن بست تشکیل دولت آینده اسرائیل ادامه دارد. پیشنهاد: دولت نتانیاهو به خاطر کورونا، شش ماه دیگر ادامه دهد

با ادامه بن بست گفتگوهای سیاسی به هدف برپایی دولت جدید اسرائیل، مقامات حزب لیکود به رقبای خود در حزب ابی و سفید هشدار دادند که اگر بخواهند لایحه ای علیه نتانیاهو در کنست (پارلمان اسرائیل) به تصویب برسانند، مذاکره و تماس بین دو حزب بلافاصله متوقف خواهد شد. این هشدار در واکنش به سخنان پیشین بنی گانتس رهبر حزب آبی و سفید است که گفته بود اگر دولت وحدت ملی برپا نگردد، او طرحی را از تصویب پارلمان خواهد گذراند که به موجب آن، فردی که کیفرخواست علیه او صادر شده و باید محاکمه شود، نتواند به مقام نخست وزیری برسد و یا بتواند وظیفه برپایی دولت آینده را به عهده بگیرد.

مقامات لیکود گفتند از لحظه ای که چنین طرحی در دستور پارلمان قرار گیرد، آن ها مذاکرات با آبی و سفید را متوقف خواهند ساخت.

گرچه جناح اپوزیسیون اسرائیل با این طرح کاملا موافق است، ولی یاران پیشین گانتس می گویند حاضر به طرفداری از طراحی نیستند که زمینه ساز همکاری ابی و سفید با حزب لیکود، به هدف ادامه دولت نتانیاهو باشد.

با این همه، حزب یش عاتید که یکی از چهار گروه برپا کننده جبهه حزبی آبی و سفید بوده، پیشنهاد می کند که دولت کنونی نتانیاهو تا شش ماه دیگر همچنان در قدرت بماند تا بتواند به تلاش خود برای مهار کردن کورونا ادامه دهد. به گفته رهبر این حزب، پس از گذشت این مدت می توان به تلاش برای برپایی دولت ائتلافی ادامه داد.

آگاهان می گویند که این پیشنهاد، تائید این ارزیابی است که اکثر شهروندان اسرائیل از عملکرد نتانیاهو در رسیدگی به ویروس کورونا رضایت کامل دارند.

نتانیاهو با انرژی زیاد، ایجاد هماهنگی بین وزارت بهداشت، وزارت دفاع و نهادهای دیگر حکومتی را برای مبارزه با کورونا به عهده دارد و همگان می گویند که او خیلی خوب عمل می کند.

در هفته های اخیر، نقش ارتش اسرائیل برای مبارزه با ویروس کورونا پر رنگ تر شده است و واحدهای امداد ارتش با تجهیزات بسیار پیشرفته تکنولوژی که در اختیار دارند، در کمک رسانی به مردم به طور فعال شرکت می کنند. همچنین سرویس امنیت داخلی اسرائیل موسوم به شاباک تجهیزات تکنولوژی خود را در اختیار وزارت بهداشت گذاشته تا بتوان افراد مبتلا به ویروس را شناسایی کرد و به کسانی که در نزدیکی او بوده اند هشدار داد که باید مورد معاینه قرار گیرند.

پهپاد کوجک رکن تدارکات ارتش اسرائیل در خدمت مبارزه با کورونا