بن بست کابینه ادامه دارد و نتانیاهو از شرائط خود برای ایجاد دولت ائتلافی دست بر نمی دارد

بن بست سیاسی در اسرائیل، پیرامون برپایی دولت آینده کشور ادامه دارد و حتی سخن از آن است که اسرائیل به سوی دور سوم انتخابات زودهنگام پیش می رود. بیش از یک هفته پس از آن که پرزیدنت ریولین، ماموریت برپایی کابینه جدید را به بنی گانتس رهبر حزب آبی و سفید محول کرد، نمایندگان او هنوز نتوانسته اند با نمایندگان حزب لیلکود برای برپایی دولت وحدت ملی، حتی یک گام به این هدف نزدیک شوند.

بنیامین نتانیاهو در هفته های اخیر مرتبا از لزوم دولتی سخن می گوید که از جانبداری اکثر احزاب کشور برخوردار باشد. ولی سران حزب آبی و سفید می گویند که نتانیاهو در این زمینه فقط شعار می دهد و حاضر نیست از منافع شخصی خود برای رسیدن به این هدف صرفنظر کند.

آشنایان امور می گویند که نتانیاهو در تنها گفتگوی مستقیمی که با بنی گانتس داشته، خواستار آن است که در دو سال اول دوران چهارساله دولت، خود او نخست وزیر باشد. بنی گانتس این خواسته را رد می کند و حاضر است دو سال دوم را به نتانیاهو بسپارد. او بیم دارد که در پایان دو سال اول، نتانیاهو به ترفند روی آورد و موجب انحلال دولت شود تا گانتس نتواند به نخست وزیری برسد.

به گفته آشنایان امور، برای نتانیاهو بسیار حیاتی است که دو سال اول او در مقام نخست وزیری باقی بماند. زیرا قرار است دادستان کل اسرائیل تا یک ماه دیگر علیه نتانیاهو کیفرخواست صادر کند و اگر او در نخست وزیری باقی بماند، حتی پس از صدور کیفرخواست نیز می تواند در این مقام بماند. ولی اگر او در مقام وزیر باشد، حتما باید اعلام کناره گیری کند که باید تا پایان دادرسی ادامه یابد.

رهبر حزب مذهبی “شَس” اریه درعی پیشنهاد کرده که برای بار سوم انتخابات زودهنگام انجام گیرد، ولی این بار، تنها بر سر انتخاب نخست وزیر باشد تا مشخصی گردد که مردم چه کسی را در این مقام ترجیح می دهند. ولی آشنایان امور حقوقی می گویند که چنین پیشنهادی عملی نیست، زیرا هر یک از آن دو پیروز شود، باز هم برای برخورداری از اعتماد پارلمان، به موافقت حزب رقیب نیاز دارد. نتانیاهو نیز به این پیشنهاد گرایشی ندارد.