به بهانه کورونا، سپاه پاسداران خود را برای سرکوب اعتراضات پیش رو آماده می کند 

با نزدیک شدن به سالگرد سرکوب اعتراض‌های مردمی آبان‌ماه ۱۳۹۸،  در حالی که وضعیت شیوع کورونا در کشور مدت‌ها است مرز هشدار و خطر را رد کرده، محمدرضا یزدی، فرمانده سپاه محمد رسول‌الله تهران اعلام کرد:   سپاه پاسداران  عملیات ساماندهی خود را در حوزه امر به معروف «کورونا» آغاز کرد.

پاسدار یزدی گفته است : «امروز با شرایط ویژه‌ای رو‌به‌رو هستیم. بر همین اساس سپاه پاسداران و سپاه محمدرسول‌الله چند کار ویژه را با هدف جلوگیری از شیوع کرونا دنبال می‌کند».

سپاهی یزدی گفته است که  ایستگاه صلواتی ماسک، ضدعفونی اماکن عمومی و ایجاد نقاهتگاه و همچنین تشکیل گروهی با نیروی انتظامی و کادر درمانی و در اختصاص تجهیزات پزشکی و درمانی سپاه برای بیماران مبتلا به کرونا اختصاص داده شده است.

این مقام ارشد سپاه افزود: « گروهی را با نیروی انتظامی و کادر درمانی و پزشکی تشکیل دادیم تا آنها را با امر به معروف و نهی از منکر ارشاد کرده و در صورت بی‌توجهی به تذکرات و توصیه‌ها، به دلیل رفتار پرخطر و تهدید سلامتی مردم با آنها  به شدت برخورد می‌کنیم ».

آگاهان امور در این باره می گویند: این برنامه‌ریزی سپاه برای حضور گسترده‌تر در جامعه با توجه شرایط  اقتصادی، سیاسی و اجتماعی حاکم بر ایران، با توجه به پیش بینی حکومت به  اعتراض‌های گسترده‌ای احتمالی است که  می‌تواند اهدافی فراتر از کمک به مقابله به کورونا داشته باشد.

حسین همدانی فرمانده سابق  سپاه محمدرسول‌الله نیز پس از اعتراض‌های ۱۳۸۸ گفته بود، «در جریان این اعتراض‌ها در کار اطلاعاتی اقدامی انجام دادیم که در تهران صدا کرد. پنج هزار نفر از کسانی که در آشوب‌ها حضور داشتند ولی در احزاب و جریان‌های سیاسی عضو نبودند را شناسایی کردیم و آنها را در منازل خودشان رصد می‌کردیم.»

خانه آزادی که یک نهاد ناظر حقوق بشر است در تازه‌ترین گزارش خود از حکومت‌ها از جمله ایران به دلیل استفاده از همه‌گیری کورونا  برای سرکوب مخالفان و ایجاد محدودیت در آزادی اینترنت انتقاد کرده و نوشته است: «ده‌ها حکومت در سراسر جهان سطح کنترل بر آزادی‌های اجتماعی و اینترنت و برخورد با مخالفان را افزایش داده‌ و آن را با قوانین مربوط به مقابله به کورونا توجیه می‌کنند.»

برخی از تحلیلگران می گویند: شرایط اقتصادی کنونی ایران در مقایسه با اعتراض‌های آبان‌ماه که با افزایش سه‌برابری بهای بنزین آغاز شد به مراتب وخیم‌تر است و مانند آتش  زیر خاکستر است  که به زودی زبانه خواهد کشید.

گرداندن مجرمان در شهر‌ها، و اجرایی شدن طرح «امنیت محله محور» که به دستور علی خامنه ای انجام شد،  چیزی جز برای ایجاد و رعب و وحشت و جلوگیری از قیام های احتمالی نیست .

حکومت ایران از طریق قدرت‌نمایی، سرکوب و ایجاد خفقان به بهانه ایجاد محدودیت در زمانه همه‌گیری یک بیماری، موضوعی است که پیش‌تر نهاد‌ها و فعالان حقوق بشری درباره آن هشدار داده بودند.