به تصمیم دولت، دانشگاه ها و خوابگاه های دانشجویی در ایران از ده روز دیگر بازگشایی می شود

در تهران اعلام شد که محدودیت های پیشین در مورد فاصله گذاری اجتماعی در برخی اماکن عمومی کشور لغو میشود: وزارت علوم و بهداشت حکومت اعلام کردند که  دانشگاه‌ها و خوابگاه‌های دانشجویی از هفدهم خرداد ماه بازگشایی خواهند شد. این در حالی که  رحمان خدابنده‌لو، مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت، از ابتلای ۱۷ دانشجوی ساکن خوابگاه دانشگاه علوم پزشکی کرمان به کرونا خبر داد و گفته بود: این دانشجویان در حال حاضر در یک هتل قرنطینه کامل هستند.

منصور غلامی وزیر علوم حکومت ایران در این باره  گفت:  وزارت بهداشت طی دستوری اعلام کرد که بنابر مصوبه ستاد ملی مدیریت کورونا فعالیت‌های آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز هفدهم خرداد از سرگرفته می‌شود و دانشگاه‌ها موظف به پایش و برخورد انضباطی  با دانشجویانی هستند که در آﻣﻮزش ﻣﺠﺎزی، ﺣﻀﻮری، ﻋﻤﻠﯽ یا ﺑﺎﻟﯿﻨﯽ حضور نداشته باشند.

احمد نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران سه روز قبل گفته بود  که به دلیل ایجاد تراکم جمعیتی در محیط‌های خوابگاهی و شدت شیوع ویروس کرونا در پی این تراکم، دانشجویان را از ۱۷ خرداد در این مراکز اقامتی پذیرش نخواهیم کرد و بنابراین بحث بازگشایی خوابگاه‌های دانشجویی از نظر ما فعلا منتفی است.

او گفت که ما در این موضوع اولویت را به پذیرش حضوری دانشجویان تحصیلات تکمیلی داده‌ایم و “در حال حاضر نیز پذیرش دانشجویان دکتری شروع شده است و خوشبختانه مشکل خاصی ایجاد نشده است.”

وزیر علوم از ارائه آمار دانشجویان جان‌باخته بر اثر ابتلا به کورونا خودداری کرد اما گفت که «دانشجویان به دلیل اینکه ایمن‌تر بودند ما آمار قابل توجهی از مرگ و میر آنها به دلیل ابتلا به این ویروس نداریم».

علیرضا رئیسی معاون وزیر بهداشت، علی اکبر حق‌دوست معاون آموزشی و سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، دستور آغاز فعالیت آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور از ۱۷ خرداد ماه را به تمام دانشگاه‌های تحت پوشش این وزارتخانه ابلاغ کردند.

در این نامه تاکید شده که «با ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻣﺼﻮﺑﻪ ﺳﺘﺎد ﻣﻠﯽ ﻣﺪﯾﺮﯾﺖ ﮐﺮوﻧﺎ در ﺧﺼﻮص ﺗﺪاوم ﻓﻌﺎلیت‌های آﻣﻮزﺷﯽ در ﺗﺮم ﺟﺎری و ﻓﺮاﻫﻢ آوردن زﻣﯿﻨﻪ ﺣﻀﻮر داﻧﺸﺠﻮﯾﺎن در داﻧﺸﮕﺎه‌ها از ۱۷ خرداد با توجه به وضعیت کلی استان و شهرستان محل استقرار دانشگاه، دانشکده اقدامات لازم با رعایت کلیه پروتکل‌های بهداشتی به عمل آید».