به درخواست آمریکا، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد ایران جلسه اضطراری برگزار می‌کند

آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر داد که جلسه ای اضطراری در روز چهارشنبه  ۱۰ جولای تشکیل خواهد شد که این جلسه به درخواست ایالات متحده و برای بررسی پرونده اتمی ایران و اقدامات جدید رژیم اسلامی در رابطه با غنی سازی اورانیوم و قرارداد برجام خواهد بود.

رویترز گزارش داد که پس از اعلام رژیم مبنی بر اینکه از تاریخ ۱۶ تیرماه سطح خلوص اورانیوم غنی شده را بالا می برد ایالات متحده از آژانس بین المللی اتمی تقاضای نشست اضطراری را نموده است.

ابتدا رویترز در گزارش که روز جمعه ۱۴ تیر منتشر شد، این خبر را اعلام کرد و ساعتی بعد حساب توئیتری نماینده آمریکا در آژانس این موضوع را تایید کرد و نوشت، با درخواست آمریکا موافقت شده و این جلسه چهارشنبه آینده دهم ژوئیه (۱۹ تیر) ساعت ۲:۳۰ بعدازظهر به وقت محلی در وین، برگزار می‌شود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چند روز پیش تایید کرد ذخیره اورانیوم غنی‌سازی ایران از حدی که در توافق برجام مشخص شده بود، فراتر رفته است.

دفتر نمایندگی آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته است که جامعه جهانی باید رژیم ایران را پاسخگو نگه دارد.

روز جمعه پرزیدنت ترامپ در صحبت  کوتاهی درباره اقدامات رژیم اسلامی در رابطه با غنی سازی اورانیوم گفت:رژیم ایران باید خیلی خیلی محتاط باشد.

تنش بین ایران و آمریکا در حالی است که روز دوشنبه ۱۰ تیرماه، جمهوری اسلامی از افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود، برخلاف توافق هسته‌ای سال ۱۳۹۴ با کشورهای پنج بعلاوه یک خبر داد.

حسن روحانی گفته است جمهوری اسلامی از روز ۱۶ تیرماه، یعنی تنها چهار روز دیگر، درجه خلوص غنی‌سازی خود را به بیش از ۳.۶۷ درصد و تا هر میزانی که «نیاز داشته باشد» افزایش خواهد داد.

کشورهای اروپایی از جمله بریتانیا به رژیم اسلامی در رابطه با تصمیم حکومت به افزایش درصد خلوص غنی سازی هشدار داده اند و بریتانیا آشکارا رژیم را تهدید به خروج از برجام نموده است.

رژیم می گوید افزایش درصد خلوص غنی سازی اورانیوم نقض تعهداتش در برجام نیست.

یک دیدگاه

Comments are closed.