به درخواست دولت اردن، تکاوران ارتش اسرائیل در عملیات نجات دانش آموزان اردنی از آسیب سیل شرکت کردند

تکاوران اسرائیلی نیز در عملیات نچات کودکان اردنی شرکت کردند

دولت اردن که با یک فاجعه دردناک سیل ناگهانی روبرو شده، از اسرائیل برای نجات دانش آموزان و همچنین یافتن اجساد آنانی که قربانی شده اند کمک خواست. ارتش اسرائیل ساعتی پس از دریافت این درخواست، تکاوران خود را به اردن فرستاد تا در تلاش گسترده برای بیرون آوردن کودکان اقدام کنند.

با این همه، در جریان سیل ناگهانی در بخشی از اردن، هیجده دانش آموز جان باختند و تلاش برای بیرون آوردن اجساد آن ها ادامه دارد.

این حادثه دردناک در بخش اردنی دریای نمک یا بحرالمیت رخ داد که خاک آن آب را به خود نمی کشد و کوچکترین باران، موجب جاری شدن سیل می شود.

آب گرفتگی های مشابهی نیز روز گذشته (پنجشنبه) در بخش اسرائیلی دریای نمک رخ داد که در جریان آن کودک چهارساله ای از اعراب بیابانگرد اسرائیلی به داخل سیل کشیده شد و جان باخت. والدین این کودک او را به خارج از خیمه برده بودند که جاری شدن سیل را به چشم خود ببیند، که ناگهان کودک آن ها به داخل سیل کشیده شد.

دولت اردن در سوگ دانش آموزان جانباخته، عزای عمومی اعلام کرد و سران بسیاری از کشورهای عرب این فاجعه را تسلیت گفتند.

تکاوران اسرائیلی که به اردن فرا خوانده شده بودند، در نجات دانش آموزانی که سیل آن ها را با خود برده بود شرکت کنند. در نتیجه کوشش مشترک، سی و چهار دانش آموز نجات یافتند، ولی اکثر آنها زخمی هستند.

این حادثه هنگامی روی داد که یک پل فرو ریخت و اتوبوس دانش آموزان به داخل دره افتاد و سیل کودکان را با خود برد.

این نخستین بار نیست که دولت اردن از اسرائیل یاری می طلبد.

به موجب یک خبر دیگر، وزیر خارجه اردن، ایمَن الصَفَدی امروز (آدینه) به خبرنگاران گفت که روابط اردن با اسرائیل همچنان مستحکم است و پیمان صلح بین دو کشور به قوت خود باقی است و هیچ تیرگی در روابط فیمابین وجود ندارد.

این سخنان در واکنش به ابراز ناخرسندی مقامات اسرائیلی بود که خواهان ادامه اجاره کردن دو جزیره کوچک داخل رودخانه در مرز دو کشور هستند.

در چهارچوب پیمان صلح اسرائیل و اردن که بیست و چهار سال پیش امضا شد، اردن این دو جزیره را به مدت ۲۵ سال به اسرائیل اجاره داد که به مزارع کشاورزی و جاذبۀ گردشگری مبدل گردید. ولی اکنون، یک سال پیش از پایان موعد، اردن به اسرائیل اطلاع داده که قرارداد تمدید نخواهد شد.

در اسرائیل برخی سیاستمداران این تصمیم را نشان دیگری از سردی روابط اردن با اسرائیل دانستند. ولی اَیمَن الصفدی امروز می گوید که تصمیم اردن یک امر منطقی و در راستای منافع آن کشور است و نباید موجب سردی روابط شود.

وزیر خارجه اردن گفت که از ابتدا، مشخص بود که این اجاره دارای محدودیت زمانی می باشد و بسیار طبیعی است که اردن اکنون می خواهد خاک خود را دوباره در اختیار بگیرد.

جاری شدن ناگهانی سیل در اطراف دریای نمک، در اردن ۱۸ قربانی گرفت